Rapid invinge in derbyul Cupei

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a învins pe Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, la Ploieşti, în optimile de finală ale competiţiei.

Razvan Lucescu i-a lasat pe banca pe Buga si Karamian, aruncandu-l in lupta pe Perja, stangaci in exprimari fotbalistice.

Dupa o jumatate de ora de tatonari sterile, Rapidul a deschis scorul la capatul unei executii uluitoare a lui Badoi, din lovitura libera. Sut din unghi, bara-gol, peste un Bornescu paralizat (34). Dupa pauza, Mazilu a tasnit nestingherit printre aparatorii olteni si, singur cu Bornescu, a ratat incredibil, innebunindu-l pe Razvan, pironit pe banca.

La poarta cealalta, australianul Baird l-a luat la tinta pe Coman, iesit inspirat in intampinarea celei mai mari ocazii a Craiovei (67). Parvu, opt minute mai tarziu, i-a dat cele mai mari emotii lui ‘Robocop’, dupa un sut viclean, cu pamantul (75).

Buga a inchis seara cu o sarabanda de ratari nepermise si refuzul lui George Copos de a-i mari salariul nu mai pare un moft, ci un act de dreptate.

Aceasta infrangere este prima suferita de Craiova de la instalarea antrenorului Stefan Stoica. Pana ieri, “Mourinho” din Banie obtinuse patru victorii si o remiza in Liga I, plus o victorie in Cupa Romaniei.

Suporterii Universitatii au plecat dezamagiti, dar si batuti de la Ploiesti. Ei au fost “vanati”, rand pe rand, de fanii formatiei Petrolul Ploiesti, apoi de cei de la Rapid, iar in pauza meciului, de jandarmi.

In sferturi s-au calificat Rapid, FC Naţional, FC Argeş, Pandurii Tg Jiu, Poli Iaşi, Poli Timişoara şi Oţelul Galaţi. Ultima echipă va fi desemnată după meciul Steaua Bucureşti – Apulum Alba-Iulia de joi seara (ora 20,45).

Sferturile de finală sunt programate pentru datele de 27 şi 28 februarie.