Rapid invinge in "Groapa"

Rapid a castigat, duminica seara, scor 2-0, in fata campioanei Dinamo gratie golurilor reusite de Cesinha `21 si Mazilu `56.

Prin aceasta victorie, antrenorul Rapidului, Mircea Rednic, se afla la o a doua izbanda in fata unei foste echipe antrenate de el dupa ce, in urma cu cateva sezoane, aflat pe banca Universitatii Craiova a invins Rapidul, echipa de la care a fost demis de ziua sa, la capatul unui meci in care a jubilat fredonand refrenul piesei trupei Cassa Loco “Ce bine-mi pare ca ai luat teapa”.

Partida a inceput cu … o intrerupere, in minutul 6, atunci cand arbitrul Augustus Constantin a oprit jocul datorita vizibilitatii scazute ca urmare a invaziei de fumigene si torte din galeria dinamovista.

Spre mijlocul reprizei, brazilianul Cesinha si-a demonstrat originile printr-un sut direct in vinclul portii aparate de Lobont. In minutul 26, salvatorul lui Dinamo din ultimile meciuri, Adrian Cristea, a incercat sa-l copieze pe Cesinha, insa sutul sau a trecut la mica distanta de incheietura barelor.

Dupa zece minute, jocul s-a mutat la cealalta poarta, Mazilu incercand o reluare din foarfeca, peste poarta dinamovista. Bratu, in minutul 39, a sutat putin pe langa poarta lui Dani Coman, in timp ce Ropotan a incheiat prima parte cu un sut ratat dintr-o pozitie favorabila.

Danciulescu a dat startul forcingului dinamovist, in minutul 54, cu un sut la firul ierbii retinut de Coman. Pe contraatac rapidistii au dat lovitura – Cesinha i-a pasat bine lui Mazilu, acesta a patruns in careu si a finalizat printr-un sut sec in plasa portii dinamoviste pentru 2-0 (56).

Dupa trei minute, Niculescu l-a intins serios pe Coman, sutul sau fiind respins cu greutate in corner, iar Danciulescu, in minutul 64, a venit cu o foarfeca in bratele goalkeperului rapidist.

Cea mai mare ratare a “cainilor” s-a consumat in minutul 73 cand sutul lui Bratu a trecut peste transversala portii in nuante visinii.

Cartonase galbene: Ropotan 54/Maftei 16

Dinamo: Lobont, Pulhac, Stoican, St. Radu, Galliquio (Fernandes 59), Margaritescu (Niculescu 46), Munteanu (Bostina 66), Cristea, Ropotan, Danciulescu, Fl. Bratu.
Antrenor: Walter Zenga.

Rapid: Coman, Bozovic, Sapunaru (Tamandare 78), Constantin, Maftei, Dica, Lazar (Grigorie 72), Maldarasanu, Cesinha, Mazilu, Boya (Herea 89).
Antrenor: Mircea Rednic.