Rapid, la mana destinului

ATENA – Panathinaikos Atena şi Rapid Bucureşti au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, în etapa a patra a Cupei UEFA, Grupa G, iar giuleştenii sunt nevoiţi să aştepte jocul rezultatelor pentru a vedea dacă se vor califica în şaisprezecimile de finală ale competiţiei.

Rapid depinde acum de rezultatul meciurilor PSG – Panathinaikos si de Hapoel şi Malda Boleslav. Luat în sine, rezultatul de la Atena este unul bun, dar echipa lui Răzvan Lucescu avea nevoie de o victorie.

Panathinaikos a pus în pericol poarta Rapidului încă din primul minut, când Mantzios trage de pe partea stângă, dar Edel Bete e la post. Rapid are o posesie mai bună, dar nu reuşeşte să îşi creeze ocazii, dominarea fiind sterilă. Ivanschitz trimite şi el un şut, dar fără probleme pentru Bete (18).

Rapid are o primă fază de atac mai consistentă în min. 24, când Buga, din poziţie bună, chiar de şut, ratează centrarea. Peste trei minute, V. Moldovan este blocat de apărătorii lui Pao la marginea careului mic. Apoi, şutul lui Zicu, blocat de Morris, nu îi pune probleme lui Ebede (31).

Repriza se încheie sub impresia ratării imense a lui Viorel Moldovan, scăpat singur cu portarul Ebede, după o dublă gafă Morris-Darlas, dar fundaşul elen Darlas a trimis mingea în corner în ultimul moment (43).

La reluare, Salpingidis (50) dejoacă pasul la ofsaid, dar nu reuşeşte să stăpânească mingea, iar Rapidul scapă cu bine dintr-o situaţie grea.

Zicu are o şansă uriaşă, lansat de Buga, dar şutul şeptarului giuleştean trece pe lângă poartă (55). Panathinaikos are o lovitură liberă periculoasă, de pe partea dreaptă, dar Edel Bete reţine şutul lui Leontiou (67). Griffiths centrează la 6 metri, iar Ebede reţine cu dificultate mingea deviată (72). Leontiou (79) trage puternic de la marginea careului, însă, mingea ocoleşte poarta, din fericire.

Rapidiştii cam uită de apărare în ultimele minute, iar gazdele atacă tot mai mult. Bete salvează golul (83), la şutul din 7 metri al lui Leontiou. M. Constantin îl faultează în postură de ultim apărător pe Salpingidis şi este eliminat, iar lovitura liberă a lui Morris este deviată de zid pe lângă poartă (85).

Rapid nu a prins din nou o zi bună, cu atât mai mult cu cât Panathinaikos nu a forţat. Giuleştenii au greşit mult, au ratat câteva ocazii bune, dar nu a tras nici un şut pe spaţiul porţii.

Panathinaikos Atena – Rapid Bucureşti 0-0
Atena, Stadion Olimpic “Spiros Louis”: 30.000 spectatori ; 10 grade Celsius.

Arbitri: Matteo Trefoloni, la centru; Luca Maggiani, Antonio Pascariello, arbitri asistenţi; Andrea Romeo, arbitru de rezervă (toţi din Italia);

Delegat UEFA: Alvaro Albino (Portugalia).

Cartonaşe galbene: Vintra (14), Darlas (36), M. Constantin (75).

Cartonaş roşu: M. Constantin (84).

Statistica UEFA: şuturi: 10-5 (5-0); faulturi: 10-20; cornere: 4-6; posesia mingii: 59%-41%.

Au evoluat echipele:

Panathinaikos: 12. Pierre Ebede – 24. Loukas Vintra (29. Mikael Nilsson, 60), 5. Nasief Morris (căpitan), 25. Igor Biscan, 31. Filippos Darlas – 9. Sebastian Romero, 20. Sotirios Leontiou (15. Srdjan Andric, 88), 22. Alexandros Tziolis, 27. Andreas Ivanschitz – 26. Evangelos Mantzios (11. Dimitrios Papadopoulos, 69), 14. Dimitrios Salpingidis. Antrenor: Victor Munoz.

Rezerve neutilizate: 1. Mario Galinovic – 8. Yannis Goumas, 18. Georgios Theodoridis, 23. Victor Sanchez.

Rapid: 12. Edel Apoula Edima Bete – 23. Marius Constantin, 24. Vasile Maftei (căpitan), 6. Ionuţ Rada – 9. Valentin Bădoi, 15. Costin Lazăr, 17. Marius Măldăraşanu (18. Nicolae Grigore, 82), 10. Artiom Karamian – 29. Mugurel Buga (11. Ryan Griffiths, 66), 99. Viorel Moldovan (19. Cristian Săpunaru, 86), 7. Ianis Zicu. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Rezerve neutilizate: 32. Mihai Mincă – 14. Dănuţ Perjă, 28. Nicolae Constantin, 5. Ionuţ Stancu.