Rapid pierde contactul cu Steaua

BISTRIŢA – In ultimul meci al etapei a 28-a din Liga 1, Gloria Bistrita si Rapid Bucuresti au terminat la egalitate, 3-3, la capatul unui meci foarte spectaculos, in care giulestenii au condus de trei ori pe tabela.

Maldarasanu (7), Buga (54) si Mazilu (69) au punctat pentru visinii, in timp ce Muresan (41), Zaharia (55) si Bad (89) au mentinut Gloria in meci, cu largul concurs al portarului giulestean Marinescu.

Jocul de la Bistrita a inceput intr-o usoara nota de dominare a Rapidului, care a concretizat in minutul 7 pe tabela prin Maldarasanu, acesta deschizand scorul cu un sut din interiorul careului, in urma unui corner de pe dreapta. Pe masura trecerii timpului, elevii lui Razvan Lucescu au facut usor pasul inapoi, bistritenii punand stapanire pe centrul terenului. Ca urmare a acestui fapt s-au inmultit actiunile ofensive la poarta tanarului Marinescu, gazdele punand presiune in special la fazele fixe.

In minutul 28 s-a petrecut o faza controversata la marginea careului giulestean, cu Sapunaru tragandu-l de tricou pe Zaharia, centralul Sorin Corpodean hotarand sa lase jocul sa continue. Gloria a continuat sa preseze si in minutul 41 Muresan a reusit egalarea, la o gafa a goalkeeperului rapidist Marinescu.

Lazar a intrat la pauza in locul lui Emil Dica si Rapid a trecut din nou in avantaj pe tabela, la noua minute de la reluare. La o faza care nu anunta mare lucru, Buga a sutat puternic din coltul careului bistritean, mingea oprinduse in plasa portii lui Albut.

La faza imediat urmatoare gazdele au izbutit egalarea, Zaharia trimitand cu capul printre mainile aceluias nefericit Marinescu. Rapidistul si-a facut datoria in minutul 60, cand a scos in corner ‘bomba’ lui Muresan, pentru ca peste alte noua minute Mazilu sa puncteze pentru 3-2. Ionut Stancu a incercat sa suteze din afara careului, balonul a ajuns cu noroc la fostul golgeter din Regie, care a punctat cu un sut la coltul scurt.

Gloria s-a aruncat in atac si Marinescu a avut din nou o interventie salvatoare la sutul lui Nalati (78), dar pentru ca tabloul gafelor si ezitarilor sa fie complet a mai comis-o inca o data, in chiar penultimul minut de joc. Minge inalta pentru Flavius Bad in careul rapidist, Marinescu iese pe jumatate si este lobat de jucatorul Gloriei.

Una peste alta, jocul de la Bistrita a fost, fara doar si poate, unul dintre cele mai frumoase ale campionatului, rezultatul de egalitate fiind just.

Gloria Bistrita: 22. Albut – 27. Barras, 18. G. Muresan, 5. Predescu (17. Bad ’78) – 21. Nalati, 16. R. Marginean, 19. Abrudan, 20. Roman, 9. Voicila (15. Sg. Costea ’68) – 10. Roszel, 11. Zaharia. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Rapid Bucuresti: 30. Marinescu – 21. Sapunaru, 14. Perja, 6. Rada – 9. Badoi, 10.E. Dica (15. C. Lazar ’46), 17. Maldarasanu, 5. I. Stancu – 7. Zicu (25. R. Stancu ’88), 29. Buga (99. V. Moldovan ’82)- 27.Mazilu. Antrenor: Razvan Lucescu.

Cartonase galbene: Sapunaru ’57, Maldarasanu ’81

Meciul a fost arbitrat de Sorin Corpodean, ajutat la cele doua linii de Ionel Popa si Sorin Caia. Rezerva a fost Ionica Serea.

Observatorii partidei au fost Sorin Satmari si Marcel Lica.

La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, dintre care 300 de suporteri ai Rapidului.