Rapid se desprinde

Rapid a invins sambata seara pe Farul si a ramas in lupta pentru locul secund din clasament, la cinci puncte in spatele lui CFR Cluj. Dupa ce a mers cap la cap cu Steaua cateva etape, Rapid a profitat de pasul gresit al ros-albastrilor de la Bistrita si s-a detasat la trei puncte. Steaua cade pe locul patru.

Rapidul a inceput in forta la Constanta, incercand sa profite de pasul gresit facut de Steaua la Bistrita. Badoi l-a pus la incercare pe Vlas printr-un sut din afara careului, dar mingea a trecut pe langa poarta (minutul 3).

A urmat o alta actiune in careul constantean. Buga a sutat la firul ierbii, dar goalkeeperul constantean a scos cu varful degetelor (minutul 9).

Insistenta lui Perja a fost rasplatita cu un penalty, in urma unei imprudente a fundasului Barbu, in minutul 12. Badoi a executat impecabil si a deschis scorul.

Buga si-a continuat seria de ratari in minutul 14, cand a trimis in bara. Constantenii egaleaza la jumatatea reprizei printr-o angajare la Gurita, care a preluat si l-a driblat pe Edel, impingand mingea in poarta (minutul 21).

Rapidul nu mai reuseste sa isi creeze ocazii pana la finalul reprizei, cu exceptia celei din minutul 39 cand Moldovan a trimis moale cu capul o recentrare a ex brasoveanului Buga.

Repriza secunda a apartinut aproape in totalitate constantenilor. Gurita a sutat la firul ierbii o minge prinsa cu siguranta de Edel (minutul 48). Zicu a iesit iar in evidenta, oferindu-i o pasa excelenta lui Buga, care l-a executat pe Vlas pentru 2-1 (minutul 49).

Dupa acest gol, rapidistii nu prea au mai contat in atac, lasandu-i pe marinari sa atac. Tusierul greseste grav acordand un offside la Gurita, pe reluarea TV observandu-se ca nu se poate vorbi de asa ceva. Jucatorul Farului scapase singur cu Edel si putea egala in minutul 54.

Bacila a prins un sut senzational care l-a intins pe Edel, goalkeperul giulestean respingand in extremis (minutul 68). Portarul Rapidului a mai intervenit providential inca o data, scotand cu capul din fata noului intrat, Wiliam Gerlem. Mingea a ajuns la Farmache, dar fostul student nu a apucat sa suteze catre poarta parasita, fiind stopat de un fundas rapidist (minutul 77).

La 5 minute dupa ce a fost introdus, Emil Dica a patruns in careu si in loc sa-i paseze lui Buga, care era liber, a sutat pe langa poarta lui Vlas.

Meciul s-a incheiat cu atacuri timide ale Farului, stopate inca din fasa de jucatorii experimentati ai Rapidului.

Farul: 30. Vlas – 2. Farmache, 3. Barbu, 5. Schiopu, 27. Fl. Maxim – 21. Bacila (17. Gerlem ’68), 25. M. Nae (16. Pacuraru ’46), 19. Teekloh, 4. Otvos – 23. T. Moldovan (24. Tilinca ’72), 11. Gurita. Antrenor: Basarab Panduru.

Rapid: 12. Apoula – 23. M. Constantin, 24. Maftei, 6. I. Rada – 9. Badoi, 18. N. Grigore, 17. Maldarasanu, 14. Perja – 29. Buga (25. R. Stancu ’90+1), 7. Zicu (10. E. Dica ’72) – 99. V. Moldovan (19. I. Ganea ’62). Antrenor: Razvan Lucescu.

Cartonase galbene: Bacila ’26 / Buga ’30, N. Grigore ’85.

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Cristian Balaj, ajutat la cele doua linii de asistentii Horea Bochis si Gero Szabo. Rezerva a fost Ionica Serea.

Observatorii intalnirii au fost Alexandru Boc si Aron Huzu.

Atacantul brazilian Gerlem a debutat la Farul sambata, fiind introdus in teren in minutul 68, in locul lui Bacila. El nu a mai fost inclus pana acum in lotul formatiei constantene, din cauza unor probleme medicale.

In momentul inlocuirii, Iannis Zicu, originar din Constanta, a fost huiduit de publicul de pe stadionul Farul.

Rapidistul Romeo Stancu, introdus in teren in minutul 90+1, a revenit intr-un meci oficial dupa o pauza indelungata provocata de o serie de probleme medicale la genunchi, care au necesitat o interventie chirurgicala.

La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori.

Echipa Rapid a fost incurajata de un grup de 500 de suporteri, care a afisat un banner cu mesajul “Luptati pana la epuizare, speranta ultima moare”.

In urma victoriei de la Constanta, Rapid a trecut pe locul trei in clasament, cu 50 de puncte, trei mai multe decat Steaua, formatie care are, de asemenea, ca obiectiv, clasarea pe locul doi si calificarea in Liga Campionilor. Inaintea etapei a XXVI-a, Steaua si Rapid erau la egalitate, cu cate 47 de puncte, insa “ros-albastrii” au pierdut, sambata, meciul din deplasare cu Gloria Bistrita. Rapid are cinci puncte mai putin decat ocupanta locului doi, CFR Cluj, in timp de lider in clasament ramane Dinamo, cu 62 de puncte si un joc mai putin disputat.