Rapid se menţine in priză

BUCUREŞTI – Rapid a incheiat turul de campionat cu trei puncte obtinute in fata lui FC National si va incheia returul la egalitate cu Steaua. La meciul de duminica seara cu FC National nu a venit nici George Copos si nici vreun alt oficial de la Rapid.

Rapid a marcat in minutul 6 prin Viorel Moldovan şi in minutul 23 prin Valentin Bădoi, din penalty. Ovidiu Burca a inscris pe final, dupa ce FC National a avut un gol anulat pentru offside.

Moldovan a deschis Rapid scorul pentru Rapid, un sut de la marginea careului mic, servit de Zicu. Un sfert de ora mai tarziu, Cristian Balaj a fluierat penalty pentru Rapid, dupa un fault al lui Herea asupra lui Badoi. Tot Badoi a executat si a dus scorul la 2-0.

Cu Liviu Ciubotariu pe banca, FC Nationala incercat sa arate ca plecarea lui Jean Vladoiu a fost oi decizie buna. Bancarii au presat si au marcat prin Ionut Savu in minutul 79, dar reusita acestuia a fost anulata pentru offside.

FC National a mai avut o sansa spre final. Cristian Săpunaru a fost eliminat in minutul 82 pentru un fault dur asupra lui Ionu Savu, iar bancarii au ramas in superioritate numerica pe care au fructificat-o in ultimele secunde ale jocului.

Ovidiu Burca l-a invins pe Apula Bete cu o lovitura de cap, insuficient si prea tarziu pentru egalare.

Puzderie de accidentati

„Alb-visiniii” au avut un meci fara emotii tocmai intr-un moment in care nimeni din Consiliul de Administratie al clubului n-a fost la meci, fotoliile de la oficiala fiind ocupate mai mult de bodyguarzi.

Vestiarul lui Rapid a semanat aseara cu o infirmerie, opt dintre componentii echipei fiind accidentati: Vasile Maftei, Costin Lazar, Ionut Mazilu, Emil Dica, Ryan Griffiths, Lucian Burdujan, Nicolae Constantin si Romeo Stancu. Din cauza „subtirimii” lotului, antrenorul Razvan Lucescu i-a inclus pe foaia de joc pe Lazar, Dica si Maftei, care ar putea fi apti abia pentru meciul de joi, cu Panatinaikos Atena, decisiv pentru calificarea in „16”-imile Cupei UEFA.

Portarul Daniel Coman, care a evoluat cu infiltratii in partida cu Mlada Boleslav,  a fost menajat. Inlocuit de camerunezo-armeanul Edel Apoula, goalkeeperul giulestean acuza in continuare dureri la bratul stang, dar va putea evolua la Atena.

Liviu Ciobotariu a debutat ieri ca antrenor principal in prima liga, dupa cele patru etape petrecute ca „secund” al lui Vladoiu. In actualul tur de campionat, „bancarii” a avut trei antrenori: Marin Duna (etapele 1 – 12), Jean Vladoiu (13 – 16) si Liviu Ciobotariu. Interesant este ca FC National a avut in editia precedenta de campionat tot trei tehnicieni: Roberto Landi, Catalin Necula si Cristiano Bergodi.