Rapid si-a aratat clasa europeana

Calificata in sferturile de finala ale Cupei UEFA, Rapidul a topit declaratiile curajoase ale Petrolului intr-un 4-1 linistitor, obtinut miercuri seara, in prima mansa a semifinalelor de finala ale Cupei Romaniei.

Rapid a deschis scorul spre finalul primei reprize, prin Pancu. La nici doua minute distanta, Valeriu Rachita s-a tinut de cuvant si a marcat in Giulesti, egaland.

Totusi, matematic, o echipa de Divizia B nu poate tine trena 90 de minute in fata uui lot slefuit prin Europa, alaturi de nume mari.

Rapidul a luat jocul in mana si a marcat de trei ori in repriza a doua. In numai 7 minute, de la 1-1, scorul a devenit 4-1 pentru elevii lui Razvan Lucescu.

Daniel Niculae, Viorel Moldovan si Burdujan au inchis tabela si au dus Rapidul cu un picior in finala Cupei Romaniei.

In 2003, Rapidul invingea Petrolul cu 4-1, meci o data cu care ploiestenii paraseau Divizia A.

In tribune la Rapid-Petrolul a fost prezent si Cosmin Olaroiu, pentru a-si urmari adversarii din Cupa UEFA.

Pancu a marcat primul său gol de la revenirea la Rapid, după perioada petrecută la Beşiktaş (2002-2005). Internaţionalul român marcase ultima oară pentru Rapid pe 5 iunie 2002, în finala Cupei câştigată de Rapid cu scorul de 2-1 în faţa lui Dinamo (min. 85, pentru 2-0).

Declaratii:

La finalul meciului, Razvan Lucescu a declarat ca “sunt foarte multumit de evolutia lui Pancu. Avem prima sansa pentru calificarea in finala, dar vom trata cu maxima seriozitate si returul”.

Valeriu Rachita a contestat golul marcat de Viorel Moldovan, “care mi s-a parut a fi marcat din off-side”.

“Diferenta de goluri este greu de recuperat”, a mai spus antrenorul Petrolului.

Rachita s-a luat de suporterii rapidisti prezenti la tribuna I: “Nici nu mai trebuie sa fac dus, pentru ca m-au scuipat tot meciul”.