Rapid si Poli Timisoara in finala Cupei

Rapid s-a calificat joi seara in finala Cupei Romaniei, dupa ce a invins pe Pandurii cu 2-0, pe stadionul Dan Paltinisanu din Timisoara.

Au marcat pentru >Rapid, in minutul 11 – Zicu, iar in minutul 79 – Viorel Moldovan.

Prima repriza a fost la discretia  rapidistilor, care au dominat la  toate capitolele. Pandurii, gazde ale partidei, nu au reusit sa  trimita nici un sut pe spatiul  portii aparate de Edel.

Giulestenii au inceput in forta,  reusind sa marcheze inca din  minutul 11 prin Zicu, care primit  o pasa in careu, a intors un  adversar si a sutat la coltul lung.

Foarte aproape de  desprindere a fost Maftei, insa  lovitura sa de cap a trecut pe  langa poarta lui Guso (minutul  17).

Rapid a atacat continuu, profitand de lipsa de reactie a gorjenilor. La jumatatea reprizei, Zicu a incercat o finalizare spectaculoasa ‘a la Danciulescu’ din Steaua – Dinamo, dar a trimis pe langa poarta(minutul 23).

Oltenii au beneficiat de o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, dar Vatavu a tras mult peste poarta lui Edel (minutul 43).

Repriza secunda a fost saraca in ocazii. Pandurii au incercat cateva atacuri timide, insa n-au reusit sa egaleze. Moldovan a marcat cel de-al doilea gol dupa o faza frumoasa de atac, trimitand printre picioarele lui Guso (minutul 79).

Singura ocazie a Pandurilor s-a consumat in minutul 91, atunci cand Vintilescu a ratat singur cu Edel.

La meciul disputat pe stadionul Dan Paltinisanu au asistat aproximativ 8.000 de spectatori. Formatia Rapid a fost sustinuta de 400 de fani veniti din Bucuresti, dar si de 2.000 de sustinatori ai echipei Poli Timisoara, cele doua galerii fiind infratite.

De partea cealalta, echipa Pandurii a fost incurajata de 1.500 de suporteri.

La meci au fost prezenti presedintele clubului Pandurii, Marin Condescu, patronul FC Rapid, George Copos, precum si vicepresedintele gruparii Poli Timisoara, Emil Rosianu. De asemenea, au asistat mai multi dintre componentii echipei Poli Timisoara, viitoarea adversara a echipei Rapid in finala Cupei Romaniei, dupa ce a reusit sa elimine in semifinale pe Steaua Bucuresti.

Pandurii: 1. Adnan Guso – 3. A. Rus, 4. Chibulcutean, 7. I. Dragomir, 2. Mandrean (14. Popete ’72) – 6. Vatavu, 21. Fl. Stanga (10. Vasilache ’46), 11. D. Orac (20. L. Mihai ’60), 5. Pacurar – 19. Vintilescu, 30. I. Iordache. Antrenor: Eugen Neagoe.

Rapid: 12. Apoula – 23. M. Constantin, 24. Maftei, 19. Sapunaru – 9. Badoi, 13. E.Dica, 17. Maldarasanu (27. Mazilu ’80), 14. Perja – 29. Buga, 21. Zicu (18. Grigore ’66), 19. Ganea (V. Moldovan ’46). Antrenor: Razvan Lucescu.

Cartonase galbene: Iordache ’45+1, Dragomir ’54 / Ganea ’34, Maftei ’50