Rapid, un alt 0-0, dar cu Pandurii

Steaua a terminat de doua ori la egalitate cu Rapid, in sferturile Cupei UEFA. Acelasi lucru l-a reusit si Pandurii Tg. Jiu.

Duminica oltenii antrenati de Viorel Hizo au reusit sa termine 0-0, acasa, disputa cu Rapidul lui Razvan Lucescu intr-un meci in care Rapid avea nevoie ca de aer de cele trei puncte pentru a mai putea spera sa tina trena lui Dinamo si Steaua in lupta pentru titlu.

Nu a fost, insa, victorie a Rapidului, iar “dulaul” Viorel Hizo – antrenorul de acum al pandurilor – poate spune ca s-a razbunat impotriva Rapidului, club de unde George Copos l-a aruncat de cateva ori ca pe o masea stricata…

Iata, Hizo pune piedica echipei giulestene intr-un moment greu pentru ea, caci in numai cateva zile formatia lui Lucescu a pierdut atat drumul spre Cupa UEFA, cat si, se pare, pe cel spre titlul de campioana.

Meciul de la Tg. Jiu a fost fara istoric. Rapid, evident obosita, a “tras” de ea pentru a marca, dar s-a comportat asemenea unui motor care trage in gol.

Daniel Pancu a fost primul care a incercat sa-i faca pe rapidisti sa uite de eliminarea din Cupa UEFA. “Pancone” a avut doua mari ocazii in primele zece minute. In minutul 2 a tintit bara din lovitura libera, iar in minutul 9 a fost foarte aproape sa profite de o indecizie a apararii gazdelor.

Atacul gorjenilor s-a bazat pe sclipirile congolezului Disney Armel. Jucatorul african a avut doua situatii foarte bune la mijlocul reprizei secunde, dar a ratat, chiar daca a scapat singur cu portarul Daniel Coman. Congolezul a fost inlocuit in minutul 90 cu Ion Cazacu, un debutant in prima divizie.

Tot Pancu a solicitat un penalty in minutul 57. De asemenea, rapidistii au cerut o lovitura de pedeapsa si in prima repriza, cand o centrare a lui Daniel Niculae a fost deviata cu mana de un fundas al “alb-albastrilor”.

Rapid pierde doua puncte importante in lupta pentru titlu, dar nu e totul pierdut. E clar, insa, ca Razvan Lucescu incepe sa resimta subtirimea lotului sau, iar asta poate sa il coste.