Rapidul nu a oprit la Oradea

ORADEA - La ultima apariţie pe teren propriu din acest an, CSM Universitatea Oradea nu a avut o prestaţie prea reuşită, contabilizând a şasea înfrângere a sezonului, în faţa Rapidului, una dintre echipele cu care se luptă pentru un loc în play-off.

Cu gândul mai mult la apropiata vacanţă, baschetbalistele orădene s-au întrecut în greşeli şi cu un procentaj extrem de slab, atât la aruncările de două puncte, cât şi la cele de trei puncte, elevele antrenoarei Adriana Niculescu au fost nevoite să alerge tot meciul după egalare, lucru care în final le-a costat victoria.

Giuleştenele au început mai bine partida, reuşind să conducă ostilităţile în primele 10 minute ale întâlnirii, scor 7-9. Gazdele au avut o tresărire în prima jumătate a sfertului secund, când au condus pentru prima dată, scoruri 10-9 (’11) şi 16-15 (’14) dar Rapidul a revenit, având la pauză un avantaj de trei puncte, 25-28.

Sfertul trei a fost o copie la indigo a manşei secunde, în care deşi orădencele au condus cu 35-32 şi 39-38, ele au cedat din nou iniţiativa echipei vizitatoare. După ce au câştigat şi sfertul trei, 21-23, oaspetele s-au desprins decisiv în debutul ultimelor zece minute ale partidei, în care au condus la o diferenţă de 8 puncte, 52-60. Rapidistele şi-au păstrat avansul până spre finalul partidei, forcingul din ultimele minute al echipei orădene nefăcând decât să limite proporţiile scorului, CSM U fiind învinsă cu 71-74.

CSM U Oradea – Rapid CFR Marfă 71-74 (7-9, 18-19, 21-23, 25-23)

Sala de jocuri sportive a LPS Bihorul. Spectatori: circa 100

CSM U: Gavra 4, Tămăşdan, Nagy, Ulica, Mesaroş 4, Hughes 30, Sabău 2, Ţigan, Stoedin, Muller 3, Ordean 4, Jones 24. Antrenoare: Adriana Niculescu

Rapid: Panasiuc 24, Scarlat 12, Pavel, Napu 9, Hurmuz, Kursevich, Perţa 8, Bejan, Ene, Constantin 5, Bagiu 7, Voinea 9. Antrenor: Dan Militaru

Arbitri: Gabriela Iusvan, Sorin Drugău