Rapidul sparge reduta bancara

Un gol marcat de Grigore in minutul 90 a urcat Rapidul pe locul 4 in clasament si a dejucat tactica lui FC National de a se apara cu orice pret in Giulesti.

FC National a venit la Rapid avand aceeasi misiune ca si cu Steaua: aparare pe tot terenul.

Chiar daca bancarii nu au jucat atat de dur precum in partida de acasa cu Steaua, tactica defensiva parea sa dea din nou roade. Meciul se indrepta spre un 0-0 la pas.

Era minutul 90, iar elevii lui Bergodi deja se felicitau pentru punctul obtinut in Giulesti. Numai ca un corner acordat Rapidului a fost transformat in gol de Grigore printr-o lovitura de cap de trei puncte.

Giulestenii au atacat in valuri tot timpul, au ratat o sumedenie de ocazii, dar “scenariul” din jocul cu FC Vaslui parea a se repeta.

Cu o echipa croita sa se apere tot meciul, fara veleitati ofensive, Nationalul a spus mersi ca a scapat cu fata curata timp de 9- de minute.

Pana la urma s-a facut dreptate, iar Rapid abordeaza returul cu Steaua, de joi, cu un bun moral de joc. Iar atunci va avea in fata o echipa care joaca fotbal, nu se apara tot timpul!

Daniel Pancu declara ca pentru a mai spera la titlu Rapid trebuie sa castige meciul cu FC National. Iar ea a fost realizata.