Rapidul trage tare

Rapid a invins cu 4-1 la Iasi si isi continua cursa de urmarire a liderului Diviziei A, Dinamo, dupa victoria cu 3-0 in fata “cainilor”. Elevii lui Razvan Lucescu s-au apropiat la sase puncte de ocupanta primului loc si au si un joc mai putin.

Un 4-1 in deplasare, cu Poli Iasi, la capatul unui joc in care trupa condusa de Razvan Lucescu nu a castigat chiar atat de clar pe cat o arata scorul. E adevarat, Rapid a condus tot timpul, dar meciul a stat mult in cumpana, iesenii avand o prestatie frumoasa, care cu putin noroc le-ar fi putut aduce chiar si un egal.

A invins, insa, echipa care a fost mai tenace si a avut clipe de inspiratie la unele faze-snur de contraatac ce i-a avut in prim-plan pe Viorel Moldovan si Daniel Niculae.

Cu acest succes, Rapid isi depune clar candidatura pentru castigarea campionatului, alaturi de Dinamo si Steaua si chiar de marea revelatie Sportul Studentesc. Patru formatii din Bucuresti care, inca un sezon, domina provincia.

Badoi a fost vedeta meciului, inscriind doua goluri din lovituri libere. Giulestenii si-au asigurat astfel bonusul financiar promis, de 2.500 de euro de jucator.

In prima repriza, Rapid a jucat ca o echipa italiana. Jucatorii antrenati de Razvan Lucescu au fructificat ocaziile avute si au controlat mijlocul terenului. Bucurestenii au parut descatusati psihic fata de perioada in care evoluau in competitia interna cu gandul la disputele din Cupa UEFA. In schimb, defensiva ‘feroviara’ a schiopatat, fotbalistii ieseni Balba, Onofras si Iurisniti ratand ocazii imense.

Golul marcat de gazde in minutul 45 a fost oferit pe tava de rapidistul Daniel Niculae. Atacantul giulestean a respins gresit, cu capul, la lovitura indirecta executata de Daniel Rednic, iar Balba l-a executat pe portarul Minca, profitand si de plasamentul eronat al aparatorilor ‘alb-visinii’.

Primele 20 de minute ale reprizei secunde au fost grele pentru Rapid. Gazdele au ratat trei mari ocazii de a marca. In schimb, giulestenii s-au desprins la primul sut pe poarta. Iesenii au contestat vehement reusita lui Negru, considerand ca Daniel Niculae a plecat din ofsaid spre poarta lui Branet.

Bilantul lui Razvan

Intr-un an si jumatate ca tehnician in Giulesti, Lucescu junior a reusit 27 de victorii, 16 remize si 9 infrangeri (golaveraj 83-45), in timp ce, ca antrenor la FC Brasov (returul editiei 2004/2005), Razvan a avut linia de clasament 5-3-7 (golaveraj 20-14).