Răsturnare spectaculoasă de scor

Dobre a parat două lovituri de la 11 metri
CF Beiuş şi Liberty, colege în seria a VI-a a Ligii a III-a, au oferit un meci plin de suspans, în care pentru stabilirea echipei calificate au fost nevoie de lovituri de departajare. Salontanii au avut o primă repriză excelentă şi au condus cu 3-0 până în minutul 43.

Petrescu a deschis scorul în minutul 35, cu un şut pe lângă Odobasianu. Un minut mai târziu, Bogdan Olteanu a majorat avantajul, iar în minutul 42 tabela arăta un neverosimil 0-3, în urma golului reuşit de Cr. Bud, printr-un şut plasat de la marginea careului.

În minutul 43, beiuşenii au revenit la viaţă în urma golului reuşit de Silaghi, şut din careu la colţul scurt. Golul le-a dat aripi şi, la cinci minute de la reluare, acelaşi Silaghi l-a executat pe Szasz cu un şut de la şase metri. Finalul de meci a fost electrizant, cu gazdele în atac dornice să egaleze şi să ducă meciul în prelungiri. Minunea s-a produs în al doilea minut de prelungire, când Roşca a centrat şi Oraş a reluat mingea cu capul de la şase metri.

În prelungiri nu s-a întâmplat mare lucru, astfel că s-a ajuns la lovituri de departajare, unde a ieşit la rampă portarul Dan Dobre, care în ziua meciului a împlinit 20 ani. Goalkeeper-ul a reuşit să pareze primele două lovituri, executate de Martin şi Giura. Pentru CF Beiuş au înscris Vereş, Oraş, Carţiş şi Suciu, iar Liberty a punctat prin Petrescu şi Dobrescu, astfel că scorul final a fost 7-5 (1-3, 3-3).