Ratările şi arbitrajul i-au privat de o victorie

Ovidiu Popa a marcat, dar a şi ratat cu poarta goală
CS Oşorhei a luat un punct în deplasarea de la FC Bistriţa, scor 1-1 (1-1). Marele regret al bihorenilor e că nu au câştigat, deşi au controlat jocul, însă au ratat nepermis, inclusiv cu poarta goală.

În plus, au avut parte şi de un arbitraj slab, antrenorul lui CS Oşorhei reclamând neacordarea a trei lovituri de pedeapsă!

Bistriţenii au fost mai eficienţi şi au marcat la prima oportunitate, Lăcătuş învingându-l pe Hava cu un şut de la 16 metri, în minutul 25 (1-0). Egalitate s-a restabilit în ultimul minut al reprizei, când Sergiu Ban a centrat din banda dreaptă şi Ovi Popa a marcat cu capul (1-1). În repriza secundă, CS Oşorhei s-a jucat cu ocaziile, iar arbitrul s-a jucat cu nervii delgaţiei bihorene.

„Am tot tăcut dar acum nu mai pot. A făcut praf meciul, mi l-a îngălbenit pe Haş, ca să nu poată juca cu Dejul. Haş a fost lovit, a fost înjurat şi tot el a luat galben! Adăugaţi neacordarea a trei lovituri de la 11 metri. Eu nu contest niciodată arbirajul, tac. Dar acum n-am mai putut. E şi vina noastră pentru că am ratat exagerat. Dacă am fi marcat de zece ori nu avea nimeni nimic de zis. Asta-i vechea noastră meteahnă, finalizarea. Păcat pentru efortul depus”, a răbufnit antrenorul Gheorghe Silaghi.

FC Bistriţa – CS Oşorhei 1-1 (1-1)

Au marcat: Lăcătuş 25 / Ov. Popa 45

FC Bistrița: Trif – Fl. Alexandru, Vărărean, T. Rus, Dradici – Colța (60 Fl. Sângeorzan jr), Miholca, Neamțu, Chiorean – Akari, Al. Lăcătuș. Antrenor: Titi Voica

CS Oşorhei: Hava – R. Pop, Gal, V. Petricău, Lorincz – Haş – C. Chiş (55 Remeş), Chiş Toie (61 Mocskola), Sg. Ban – Ov. Popa, Boka (78 Chişvasi). Antrenor: Gheorghe Silaghi.

Arbitri: Vlad Inoan (Floreşti – Cluj) – Paul Pojar şi Antal Csaba (ambii din Cluj-Napoca)

FOTBAL – LIGA 3 – ETAPA 14

Rezultate înregistrate:

FC Zalău – Sănătatea Cluj 0-0

Gaz Metan Mediaş II – Unirea Jucu 3-2 (3-2). Buziuc 10, 19, S. Lupu 28 / R. Lupu 14 penalty, O. Bucur 16

FC Bistriţa – CS Oşorhei 1-1 (1-1). Lăcătuş 24 / Ov. Popa 45

AFC Hermannstadt – ACSC Recea 1-2 (1-1). Cârstean 42 / Cuc 45, A. Bota 86 penalty

Unirea Dej – Metalurgistul Cugir 0-0

Viitorul Ulmeni – CS Iernut 3-2 (2-2). Balmoş 29, R. Ardelean 45, Hauşi 90+2 penalty / Balaş 43, Pastor 44

Avântul Reghin – ASA II Târgu Mureş 3-0 (2-0). Truţă 7, Stavilă 24, Gliga 80

Recolta Dorolţ a stat.

CLASAMENT

1. Hermannstadt 13     10     1       2       30     –        17     31     +13
  2. Sănătatea Cluj 13     8       3       2       23     –        10     27     +12
  3. ACSC Recea 13     8       3       2       24     –        13     27     +9
  4. FC Zalău 13     8       2       3       21     –        10     26     +5
  5. Gaz II Metan 13     7       3       3       29     –        19     24     +3
  6. Metalurgistul 13     7       2       4       26     –        13     23     +5
  7. Viitorul Ulmeni 13     6       3       4       27     –        20     21     -3
  8. Unirea Jucu 13     6       2       5       19     –        18     20     +5
  9. FC Unirea Dej 13     4       7       2       20     –        11     19     -2
  10. Avântul Reghin 13     6       1       6       17     –        14     19     -2
  11. ASA II Tg. Mureş 13     4       1       8       17     –        28     13     -8
  12. CS Iernut 13     3       1       9       20     –        35     10     -11

…………………………………………………………………………………………………….

1. FC Bistriţa 14 2       2       10     13     –        42     8       -13
  2. CS Oşorhei 13     1       2       10     10     –        26     5       -16
  3. Recolta Dorolţ 13     1       1       11     11     –        31     4       -14

Etapa viitoare, ultima din tur (2-3 decembrie): ASA Tg. Mureş II – FC Zalău, Sănătatea Cluj – AFC Hermannstadt, ACS Comuna Recea – Gaz Metan II Mediaş, Unirea Jucu – Recolta Dorolţ, CS Oşorhei – Unirea Dej, Metalurgistul Cugir – Viitorul Ulmeni, CS Iernut – Avântul Reghin. FC Bistriţa stă.