Raul Cherecheş, cel mai bun karateka

De Teodor Biriş
Raul Cherecheş, cel mai bun karateka
Palatul Copiilor-Shogunul Oradea (antrenori Ioan şi Elena Vaida) au contabilizat în 2016 un număr de 712 medalii, dintre care 355 de aur, 186 de argint şi 171 de bronz, la competiţiile naţionale şi internaţionale la care au participat.

Echipa se află sub tutela Ministerului Educaţiei Naționale şi Cercetării Ştiinţifice (MENCS) în colaborare cu cluburile din Federaţiile Române de Karate și Arte Marțiale. La Campionatele Naţionale Şcolare de Karate ale Ministerului Educaţiei Naționale şi Cercetării Ştiinţifice (MENCS) s-au obţinut 82 de medalii, din care 27 de aur, 26 de argint și 29 de bronz, la probele individuale și pe echipe, la toate categoriile de vârstă.

Însumând punctele, cel mai bun sportiv al clubului a fost declarat Raul Şerban Cherecheş (461 de puncte). În 2016, Raul a devenit dublu campion mondial la kumite individual „sanbon shobu” cadeți (16-17 ani) -75 kg și kumite individual „shobu ippon” U21 ani (18-20 ani) open, în localitatea Velletri de lângă Roma.

karate-vaida4

Sportivul a mai obţinut două medalii de argint la Cupa Mondială de Karate, la kumite individual seniori (+18 ani), -75 kg și la kumite individual seniori (+18 ani), Open-kg, patru medalii de aur la Campionatul Național Şcolar de Karate Do la probele de kumite individual juniori (16-17 ani) Open-kg și kata individual U21 ani (18-20 ani) Open, kumite echipe U21 ani (18-20 ani) Open și kata echipe U21 ani (18-20 ani) Open, medalie de argint la kumite individual juniori (16-17 ani) Open-kg, la Campionatul Internațional de Karate din Croația, medalie de bronz la kumite individual U21 ani (18-20 ani) -75 kg la Campionatul Internaţional de Karate „Open-ul Budapestei”.

CÂŞTIGĂTORII, PE SECŢIUNI

Au mai fost alcătuite topuri pe categorii de vârstă, în care pe primul loc s-au clasat următorii sportivi:

CLASAMENT (PRINCIPAL) SECŢIUNEA – ÎNALTĂ PERFORMANȚĂ, Cadeţi 14-15 ani / Juniori 16-17 ani / Tineret (U 21) 18-20 ani: Ioan Cristian Papp (115 puncte).

CLASAMENT ( SECUNDAR ) Minicadeţi 12-13 ani / SECŢIUNEA-CONSACRAȚI: Andrei Luca Şuteu (93 puncte)

CLASAMENT (SECUNDAR) Minicadeţi 12-13 ani / Minicadeţi 12-13 ani / SECŢIUNEA-AVANSAȚI: Andrei Ioan Timofte (53 puncte)

CLASAMENT (SECUNDAR) Minicadete / Feminin 10-13 ani / GRUPA-A / SECŢIUNEA-specială: Alexia Ioana Maria Păşcuţă (51 de puncte)

CLASAMENT (SECUNDAR) Copii / Fete 5-9 ani / GRUPA-B / SECŢIUNEA-specială: Szabo Sara Krisztina (38 de puncte)

CLASAMENT (SECUNDAR) GRUPA A – Înaltă Performanță / Copii 1-2-3-4, grupele de vârstă: (4-5 ani) / (6-7 ani) / (8-9 ani) / (10-11 ani): Mihai Luca Lalescu (55 de puncte)

CLASAMENT (SECUNDAR) GRUPA B – Consacraţi / Copii 1-2-3-4, grupele de vârstă: (4-5 ani) / (6-7 ani) / (8-9 ani) / (10-11 ani): Răzvan Moldovan (39 de puncte)

CLASAMENT (SECUNDAR) GRUPA C – Avansaţi / Copii 1-2-3-4, grupele de vârstă: (4-5 ani) / (6-7 ani) / (8-9 ani) / (10-11 ani): Darius Florin Luca Pop (29,5 puncte)

CLASAMENT (SECUNDAR) GRUPA D – Speranţe / Copii 1-2-3-4, grupele de vârstă: (4-5 ani) / (6-7 ani) / (8-9 ani) / (10-11 ani): Denis Claudius Donea (27 de puncte)

CLASAMENT (SECUNDAR) GRUPA E – Aspiranţi / Copii 1-2-3-4, grupele de vârstă: (4-5 ani) / (6-7 ani) / (8-9 ani) / (10-11 ani): Ur Zsigmond Aiden (18 puncte)

Au mai fost acordate o serie de premii speciale, iar printre cei premiaţi s-au numărat şi arbitrii clubului.

CLASAMENTELE COMPLETE

Grupa-1- CLASAMENT ( PRINCIPAL ) SECŢIUNEA- ÎNALTĂ PERFORMANȚĂ, TOP 10 / 2016 Cadeţi 14-15 ani / Juniori 16-17 ani / Tineret ( U 21 ) 18-20 ani

-I- PAPP CRISTIAN-IOAN / 115 puncte

-II- DUSCIUC DRAGOŞ-COSMIN / 88,5 puncte

-III- BONVENTO RICARDO-ENZO / 47 puncte

-IV- CHELMUȘ MARA-ALEXANDRA / 40 puncte

-V- COZMA GHEORGHE ALEXANDRU / 28 puncte

-VI- ROMOCEA DIANA NICOLETA / 26 puncte

-VII- CĂTALINOIU ANAMARIA / 24 puncte

-VIII- LEAC JULIA / 12 puncte

-IX- MATEI OVIDIU / 10 puncte

-X- BACIU ADRIAN-GEORGE / 5 puncte

Grupa-2- CLASAMENT ( SECUNDAR ) Minicadeţi 12-13 ani / SECŢIUNEA-CONSACRAȚI, TOP 10 / 2016

-I- ȘUTEU ANDREI-LUCA / 93 puncte

-II- SZEKELY ALEXANDRU-ANDREI / 91 puncte

-III- DOMOCOȘ DARIAN-FLORIN / 38 puncte

-IV- GROZA ALEXANDRU-DARIUS / 27 puncte

-V- BOCȘA MARIUS / 22 puncte

-VI- FRANCU LAURENȚIU / 21 puncte

-VII- ROMAN CONSTANTIN / 19 puncte

-VIII- DUDAS PETER / 15,5 puncte

-XI- OPREA NOVAC / 14 puncte

-X- MARCEL CRISTIAN / 12 puncte

Grupa-3- Grupa-2- CLASAMENT ( SECUNDAR ) Minicadeţi 12-13 ani / Minicadeţi 12-13 ani / SECŢIUNEA-AVANSAȚI, TOP 10 / 2016

-I- TIMOFTE ANDREI-IOAN / 53 puncte

-II- MEZEI KEVIN / 37 puncte

-III- COZMA SERGIU-CĂLIN / 25 puncte

-IV- ALEXANDRU SORIN / 24 puncte

-V- TĂTAR ANDREI / 18 puncte

-VI- IACOB PAUL / 17 puncte

-VII- BORZA CLAUDIU / 16 puncte

-VIII- IOVAN MIHAI / 14 puncte

-XI- ADRIAN CĂTĂLIN / 12 puncte

-X- POPESCU LUCIAN / 10 puncte

Grupa -4- CLASAMENT ( SECUNDAR ) Minicadete / Feminin 10-13 ani / GRUPA-A / SECŢIUNEA-speciala, TOP 10 / 2016

-I- PĂȘCUȚĂ ALEXIA-IOANA-MARIA / 51 puncte

-II- BACIU DIANA-PATRICIA / 43 puncte

-III- TODORUȚ BIANCA / 39 puncte

-IV- STANA CRIȘOVAN-PATRICIA / 25 puncte

-V- ROTARIU MEDEEA-IOANA / 19 puncte

-VI- GOIAN CRISTINA/ 18 puncte

-VII- GHIB FABIANA / 16 puncte

-VIII- GOIAN DENISA / 15 puncte

-XI- LACĂTUȘU GEORGIANA / 12 puncte

-X- PAUL ALEXANDRA-MARIA / 10 puncte

Grupa -5- CLASAMENT ( SECUNDAR ) Copii / Fete 5-9 ani / GRUPA-B / SECŢIUNEA-speciala, TOP 10 / 2016

-I- SZABO SARA-KRISZTINA / 38 puncte

-II- IEPURE IRIS-MARIA / 29 puncte

-III- IRHAZI INGRID-ANDREEA / 25 puncte

-IV- LIBIRȚA ALEXIA-MARIA / 20 puncte

-V- TIANO REBEKA / 18 puncte

-VI- FĂRCAȘ MARIA-AURELIA / 16 puncte

-VII- PELE ANDRADA-SARA / 15 puncte

-VIII- CIOLOȘ SOFIA-DANIELA / 14 puncte

-XI- SARA ANTIK / 11 puncte

-X- MUDURA SOFIA / 10 puncte

Grupa -6- CLASAMENT ( SECUNDAR ) GRUPA-A-Înaltă Performanță / Copii 1-2-3-4, grupele de vârstă: (4-5 ani) / (6-7 ani) / (8-9 ani) / (10-11 ani).

-I- LALESCU LUCA MIHAI / 55 puncte

-II- PAUL OCTAVIAN-GEORGE / 41 puncte

-III- SILAGHI BOGDAN-MIHAI / 37 puncte

-IV- MITRA EDUARD-LUCAS-PATRIC / 29 puncte

-V- RUSANDA PAUL-DAVID / 20 puncte

-VI- LENCAR DENIS-FLORIN / 19,5 puncte

-VII- LOBONȚ DAVID-GABRIEL / 16 puncte

-VIII- PĂCURAR MIHAI-ALEXANDRU / 14,5 puncte

-IX- FILIP ANDREI-DAVID-IOAN / 12 puncte

-X- BOTAN VLAD / 10,5 puncte

Grupa -7- CLASAMENT ( SECUNDAR ) GRUPA-B- Consacraţi / Copii 1-2-3-4, grupele de vârstă: (4-5 ani) / (6-7 ani) / (8-9 ani) / (10-11 ani).

-I- MOLDOVAN RĂZVAN / 39 puncte

-II- ROMOCEA ADRIAN-FLORIN / 24 puncte

-III- ROMOCEA MATEI-GHEORGHE / 21 puncte

-IV- BABEȘ DORU / 19 puncte

-V- UNGUR BREHOI-DRAGOȘ-FLORIN / 16 puncte

-VI- DUMITRU CĂTĂLIN / 14 puncte

-VII- ROTARIU RADU-LUCA / 12,5 puncte

-VIII- NIȚĂ VIOREL / 12 puncte

-IX- RAZMANYI CSABA / 11,5 puncte

-X- LEMNARU ALBERT / 11 puncte

Grupa -8- CLASAMENT ( SECUNDAR ) GRUPA-C- Avansaţi / Copii 1-2-3-4, grupele de vârstă: (4-5 ani) / (6-7 ani) / (8-9 ani) / (10-11 ani).

-I- POP DARIUS-FLORIN-LUCA / 29,5 puncte

-II- ARDELEAN VLAD-FLORIN / 20 puncte

-III- NEGRU NARCIS-FLORIN / 19,5 puncte

-IV- CONSTANTINESCU RĂZVAN ANDREI / 18 puncte

-V- NEMETI ARTHUR / 17,5 puncte

-VI- IONESCU REMUS / 16 puncte

-VII-MATEI GABRIEL / 15,5 puncte

-VIII- REPEDE ȘTEFAN / 14,5 puncte

-IX- SALYI TAMAS / 12,5 puncte

-X- DOMOCOȘ ANDREI-ILIE / 10 puncte

Grupa -9- CLASAMENT ( SECUNDAR ) GRUPA-D- Speranţe / Copii 1-2-3-4, grupele de vârstă: (4-5 ani) / (6-7 ani) / (8-9 ani) / (10-11 ani).

-I- DONEA DENIS-CLAUDIUS / 27 puncte

-II- TIPI IANIS-CĂTĂLIN / 15,5 puncte

-III- ALEXANDRU BOGDAN / 14,5 puncte

-IV- KÖRÖZSI FRANCISC / 14 puncte

-V- MĂNĂSTIREANU BOGDAN / 12,5 puncte

-VI- SZABO ADAM / 12 puncte

-VII- GLIGA BOGDAN / 11 puncte

-VIII- ESZTERGALYOS FERENC / 10,5 puncte

-IX- HĂLMĂGEAN COSMIN / 10 puncte

-X- IUHAS ADRIAN GERGO / 9 puncte

Grupa -10- CLASAMENT ( SECUNDAR ) GRUPA-E- Aspiranţi / Copii 1-2-3-4, grupele de vârstă: (4-5 ani) / (6-7 ani) / (8-9 ani) / (10-11 ani).

-I- UR ZSIGMOND-AIDEN / 18 puncte

-II- DERECICHEI BOGDAN-NICOLAE / 14 puncte

-III- CADAR EDMOND / 12,5 puncte

-IV- JURCUȚ LAURENȚIU-LUCA / 12 puncte

-V- KOZMA GABOR / 11 puncte

-VI- FUSLEA ANDREI / 10 puncte

-VII- ȘERBĂNESCU LAURENȚIU / 9 puncte

-VIII- DUMITRU MARIAN / 8 puncte

-IX- BOSÂNCEANU ANDREI / 7 puncte

-X- MARTIN LUCA RĂZVAN / 6 puncte

PREMII SPECIALE-sportivi:

CHERECHEȘ RAUL-ȘERBAN-Cel mai tehnic sportiv la categoria (Tineret).
PAPP CRISTIAN-Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria (Tineret).
BONVENTO RICARDO-ENZO-Cel mai tehnic sportiv la categoria la categoria (Juniori).
DUSCIUC DRAGOȘ-COSMIN-Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria (Juniori).
ȘUTEU ANDREI-LUCA-Cel mai tehnic sportiv la categoria la categoria (Cadeți).
SZEKELY ALEXANDRU-ANDREI-Cel mai combativ sportiv la categoria la categoria (Cadeți).
LALESCU LUCA-MIHAI-Cel mai tehnic sportiv la categoria (Minicadeți-Copii-Băieți).
TIMOFTE ANDREI-IOAN -Cel mai combativ sportiv la categoria (Minicadeți-Copii-Băieți).
PĂȘCUȚĂ ALEXIA-IOANA-MARIA-Cel mai tehnic sportiv la categoria (Minicadete-Copii-Fete).
TODORUȚ BIANCA-Cel mai combativ sportiv la categoria (Minicadete-Copii-Fete).

PREMII de excelenţă -arbitri:

Babinszki Robert – „Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru Șef 2016”
Badea Cristian – „Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru 2016”
Bulc Claudia – „Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru 2016”
Georgieş Hajnalka Annamaria – „Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru 2016”
Indrie Rebeca Alexandra – „Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru 2016”
Marin Carina -„Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru 2016”
Neaga Raul Marian -„Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru 2016”
Negru Alexandra -„Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru 2016”
Panaite Andreea -„Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru 2016”
Pişki Lajos Arnold -„Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru 2016”
Platona Sabin Mirel -„Premiul de excelenţă în activitatea de Arbitru 2016”



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase