RCM, calificare la pas in sferturile Cupei Romaniei

De Cristian Onaca
RCM mvt Universitatea Timişoara s-a impus sâmbătă dimineaţa în faţa Ştiinţei Petroşani cu 61-18
Campioana şi totodată deţinătoarea trofeului Cupei a păşit în sferturile de finală ale Cupei României la rugby. RCM mvt Universitatea Timişoara s-a impus sâmbătă dimineaţa în faţa Ştiinţei Petroşani cu 61-18, într-o partidă din optimile competiţiei eliminatorii.

Rugbiştii bănăţeni au pornit cu dreptul în ediţia 2012 a Cupei României. Galben-albaştrii s-au impus, în Valea Jiului, cu 61-18 în faţa divizionarei secunde Ştiinţa Petroşani şi au obţinut biletele pentru sferturile de finală.

Diferenţa dintre cele două echipe a fost evidentă din primele minute, iar elevii lui Chester Williams şi-au impus jocul fără prea mari emoţii, reuşind să marcheze 9 eseuri. La pauză deznodământul partidei era deja ştiut, 40-3 pentru RCM, iar după o repriză secundă ceva mai liniştită s-a încheiat 61-18.

Pentru RCM au punctat Burcea (2 eseuri), Căpăţână (2 eseuri), Carpo (1 eseu), Tănase (1 eseu), Sola (1 eseu), Tuiatua (1 eseu), Rose (1 eseu) şi Conache (8 transformări).

Alături de RCM, care este deţinătoarea Cupei României din 2011, s-au calificat în sferturi CSM Bucureşti, CSM Ştiinţa Baia Mare şi RC Bârlad pentru că adversarele lor s-au retras din competiţie.

Tragerea la sorţi a jocurilor din sferturi are loc luni, la sediul federaţiei.