RCM invinge clar campioana in Ronat

De Cristian Onaca
Rugby: RCM s-a impus in fata campioanei
Timişoara şi-a luat revanşa în faţa campioanei pentru eşecul din tur: 29-7! O victorie frumoasă pe care rugbiştii bănăţeni i-au dedicat-o antrenorului Chester Williams în ziua în care acesta a împlinit 42 de ani.

RCM Universitatea şi-a exprimat încă odată pretenţiile la titlul de campioană în acest sezon. Trupa lui Chester Williams şi-a arătat adevăratul potenţial într-un meci tare, cel în compania lui CSM Ştiinţa Baia Mare. Timişorenii s-au impus cu 29-7 demonstrându-şi în multe momente superioritatea în faţa campioanei.

În faţa unor tribune pline ochi dar şi a fostului preşedinte al federaţiei Alin Petrache, RCM a arătat două feţe în joc. Galben-albaştrii au făcut o primă repriză excelentă în faţa băimărenilor, dominându-şi foarte clar adversarul la toate capitolele. Concludent în acest sens e faptul că în minutul 18 gazdele aveau deja punctul bonus ofensiv asigurat şi un avantaj consistent pe tabelă, 22-0! Iar forcingul bănăţenilor a continuat până la pauză: 29-0.

În partea a doua aspectul partidei s-a schimbat şi lucrurile nu au mai funcţionat la aceeaşi parametri în jocul RCM-ului. De acest lucru au profitat maramureşenii, care au înscris eseul de onoare şi au stabilit scorul final, 29-7.

Fercu în minutul 3 a deschis seria pentru RCM cu primul eseu, iar Calafeteanu a transformat imediat. Apoi Lemnaru, Kinikinilau în două rânduri şi Lazăr au culcat pe rând balonul în terenul de ţintă al campioanei, iar Calafeteanu a avut ultimul cuvânt în prima repriză cu o transformare. După pauză bănăţenii au scăzut ritmul şi s-au apărat, iar Baia Mare a marcat un eseu prin Ailenei şi transformarea lui Buduşanu.

Fluierul final i-a găsit pe rugbiştii din Ronaţ la mijlocului terenului cântându-i La Mulţi Ani propriului antrenor. „Sunt fericit de acest rezultat mai ales că vine de ziua mea. În prima parte am jucat bine, am respectat tactica şi a totul a funcţionat normal. Apoi nu s-au mai respectat sarcinile tactice şi am fost nevoiţi să ne apărăm”, a punctat sărbătoritul zilei, Chester Williams.

Concluziile le-a tras Daniel Carpo: „Nu este un meci concludent pentru că Baia Mare nu a venit cu cea mai bună echipă. Noi însă ne-am făcut treaba şi suntem bucuroşi de victorie. Am arătat în ultimele jocuri că suntem prea buni în prima repriză, iar în partea a doua că avem o defensivă solidă”.

Înaintea ultimei etape a sezonului regulat Timişoara s-a apropiat la un singur punct de Baia Mare.