RCM, pe locul 6 in turneul doi

De Cristian Onaca
Rugbiştii timişoreni nu au mai fost ultimii la cel de-al doilea turneu de rugby în 7. Sâmbătă, la Bucureşti, RCM mvt Universitatea a ocupat locul 6 după un parcurs echilibrat cu două victorii, două eşecuri şi o remiză.

Turneul cu numărul doi al Superligii de rugby în 7 a adus o clasare mai bună pentru RCM mvt Universitatea. Galben-albaştrii au încheiat turneul desfăşurat pe terenurile secundare ale stadionului Arcul de Triumf pe locul 6. Formaţia coordonată de pe margine de directorul sportiv Dan Borzaş a avut o evoluţie mai bună decât în turneul inaugural.

Rugbiştii bănăţeni au învins în faza grupelor pe Poli Iaşi cu 24-12, au remizat 5-5 cu Farul Constanţa, învingătoarea primului turneu, şi au pierdut 5-47 în faţa Stelei Bucureşti. Timişorenii au ajuns în grupa locurilor 5-8, unde au câştigat primul meci 19-0 cu Universitatea Cluj. În finala locurilor 5-6 bănăţenii au pierdut în faţa lui CSM Ştiinţa Baia Mare cu 17-21. Turneul doi a fost câştigat de Steaua Bucureşti.

Superliga de rugby în 7 se încheie peste o săptămână, la Timişoara, cu turneul al treilea. Cele opt prim-divizionare se vor înfrunta în 27 octombrie pe terenul Gheorghe Răşcanu din Ronaţ.