RCM Timisoara a fost invinsa de Steaua in semifinala Cupei Romaniei

De Marcel Hoster
Rugbiştii timişoreni şi-au luat adio de la Cupa României
Rugbiştii timişoreni şi-au luat adio de la Cupa României, sâmbătă dimineaţa, la Braşov, după ce au fost învinși de Steaua Bucureşti, cu scorul de 38 – 33. Partida a avut loc în condiţii care nu pot fi numite deloc ideale, mai mult de o treime din echipa bănăţeană fiind convocată la Naţională pentru un alt meci. Surprinzător, partida de semifinală a fost programată în exact aceiaşi zi…

După ce şi-au adjudecat finala campionatului, rugbiştii de la RCM Timișoara aşteptau şi victoria în cea de a doua competiţie, Cupa României. Nu a fost să fie aşa, întâmplător sau nu. “Decimată” de convocările la echipa naţională a României, RCM a încercat să facă ce a putut mai bine în faţa Stelei. Bucureştenii s-au dovedit mai buni, cel puţin în actualele condiţii. Formaţia bucureşteană va avea de susţinut, săptămâna viitoare, finala cupei, la Baia Mare.

Primii au încris steliştii, prin Vlaicu, el reuşind o transformare dintr-o lovitură de pedeapsă, în minutul 7. Carpo a reuşit eseul pentru bănăţeni, iar Conache a fructificat transformarea aferentă.

RCM Timişoara a căzut, iar steliştii au reuşit alte trei eseuri, toate prin Dumitru, în minutele 17, 34 și 38, marcatorul primelor puncte, Vlaicu, transformând toate eseurile. Până la pauză a fost 14-24, după ce Moala a reuşit un eseu, iar Conache a efectuat şi transformarea.

Repriza a doua a adus un nou eseu pentru Steaua, în minutul 47, prin Baraulea, iar transformarea lui Vlaicu a sporit avantajul bucureştenilor la 14-32. Minutele 50 și 56 au adus două noi eseuri timişoreneiprin Kafatolu și Lazăr. Aşadar, Timişoara s-a apropiat la doar patru puncte, dar Steaua a urcat din nou diferenţa, prin două lovituri de penalitate transformate de Vlaicu. Conache a mai sporit speranţa timişorenilor după ce în ultimul minut a realizat un eseu, pe care însă nu l-a transformat. Una dintre cele mai controversate faze a avut loc în ultimele faze ale partidei, atunci când arbitrul a lăsat timişorenii fără un eseu, spunând că mingea a fost culcată de bucureşteni înainte.

Scorul final a fost 38-33 pentru Steaua. Din păcate, RCM Timișoara nu va realiza în acest an eventul, bucuria câştigării campionatului nu va fi dublată de o victorie în cupă.