RCM Timisoara, marea castigatoare la Gala Campionilor 2011

De C. Onaca
Rugbiştii timişoreni au luat potul la Gala Campionilor 2011, RCM mvt Universitatea câştigând marele premiu dar şi patru dintre categoriile anchetei. Câştigarea Cupei României şi locul 3 în campionat le-a adus galben-albaştrilor cele mai multe voturi la ediţia a patra a galei.

De departe echipa cu cele mai bune rezultate ale anului 2011, RCM-ul a câştigat marele premiu al Galei Campionilor 2011, o anchetă iniţiată de realizatorul TV Adrian Cojocaru. Ancheta a avut la bază voturile jurnaliştilor timişoreni şi ale fanilor din ultimele două săptămâni.

În afara marelui premiu, rugbiştii şi-au însuşit şi categoriile: echipa anului, sportivul anului prin Vali Calafeteanu, jucătorul anului prin Vali Calafeteanu şi investitorul anului prin Dan Dinu.

Baschetul a dominat 3 categorii. Antrenorul lui BC Timişoara, Predrag Badnjarevic, a fost desemnat antrenorul anului în faţa omului care a adus Cupa în Ronaţ, Cosmin Cioriciu. Totodată, victoria BCT-ul în faţa lui Gaz Metan Mediaş a fost considerată cea mai frumoasă victorie a anului. În fine, ideea MP Sport a fost considerată drept cel mai bun proiect din sport.

Ultima categorie a galei i-a revenit canotorului Adrian Cionca, desemnat cel mai bun tânăr sportiv pe baza voturilor fanilor deşi acesta a câştigat titlul de sportiv al anului în topurile Primăriei Timişoara şi a DJTS-ului.

Premii speciale au primit divizionara secundă de baschet BC Timba Timişoara, premiul fair-play, alpinistul Horia Colibăşanu, halterofilul Sorin Cazacu şi baschetbalistul Nenad Markovic.