Real Madrid, campioana in Spania

Real Madrid a castigat titlul in Spania dupa o victorie dramatica obtinuta in ultimele minute in fata lui Mallorca! Jose Antonio Reyes a inscris doua goluri in victoria cu 3-1.

Mallorca a aratat inca din secunda 46 ca nu a venit pe Santiago Bernabeu pentru a isi vinde pielea usor. Arango a fost gasit bine in careul “galacticilor” si a sutat pe jos, insa mingea a lovit bara portii lui Casillas.

Bomba pe Santiago Bernabeu a explodat in minutul 17. Victor Varela a inscris in minutul 17, dupa o pasa excelenta a lui Arango. Daca de obicei bombele provoaca explozii, aceasta a provocat multa liniste pe stadionul “galacticilor”. Pentru ca dezastrul sa fie complet, cateva minute mai tarziu Barcelona a deschis scorul prin Puyol la Tarragona si era campioana.

Lucrurile mergeau din ce in ce mai rau pentru madrileni. In minutul 31, golgeterul din acest sezon, Van Nistelrooy, s-a accidentat si a fost schimbat cu Higuain, iar Messi marcase un gol superb pentru Barcelona la Tarragona.

Prima repriza a fost una modesta pentru Real Madrid, nedemna de o campioana. Capello a schimbat la pauza si l-a introdus pe Guti in locul batranului Emerson, acest lucru simtindu-se in jocul din partea secunda.

Dupa o lovitura libera executata de Beckham peste poarta lui Moya, Mallorca a ripostat si ea, insa Varela a sutat milimetric pe langa poarta lui Casillas. In minutul 59, Beckham a beneficiat de inca o lovitura libera, dintr-o pozitie mult mai incomoda, si a tintit vinclul portii, mingea iesind in aut.

In minutul 66, Capello a mutat ciudat. A hotarat sa-l schimbe pe Beckham, aflat la ultimul meci in tricoul Realului, si l-a introdus pe Jose Antonio Reyes. Probabil multa lume se intreba ce e in mintea lui Capello de face o asemenea schimbare, dar i-a iesit!

Reyes a inscris dupa numai cateva minute petrecute pe teren si a adus egalarea cu un sut din opt metri. Din acest moment Real a inceput sa fie cu adevarat “galactica”. Diarra i-a adus pe madrileni in avantaj in minutul 80, cu o lovitura de cap din sase metri, pentru ca golul decisiv sa fie marcat tot de Reyes, cu un sut de la 22 de metri.

Real Madrid a castigat astfel cel de-al 30-lea titlu din istorie si primul dupa o pauza de patru ani de seceta. Ultimii “galactici”, David Beckham si Roberto Carlos, s-au despartit frumos de echipa madrileana, cu un titlu in palmares. Real Madrid a mai castigat campionatul in anii 1932, 1933, 1954, 1955, 1957, 1958, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1967, 1968, 1969, 1972, 1975, 1976, 1978, 1979, 1980, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1995, 1997, 2001 si 2003.