Real Madrid egaleaza recordul

SPANIA – Real Madrid a ramas in calculele pentru titlu in Primera Division, dupa victoria de duminica seara, 4-1 pe terenul lui Athletic. Barcelona nu a pierdut locul 1 la capatul unei victorii cenusii cu Levante.

Real Madrid a egalat recordul propriu de victorii in deplasare, pe care il mai atinsese in sezoanele 601-61 si 87-88.

Capello a mers cu Beckham si Cicinho in primul 11 si a avut inspiratie. Englezul a reusit o partida excelenta la revenirea in prima echipa. I-a facut cadou primul gol lui Sergio Ramos executand o lovitura libera, la putin timp dupa ce fusese aproape sa marcheze printr-o lovitura de cap. Beckham a primit ulerior un cartonas galben si nu va juca cu Sevilla.

Cicinho a oferit pasa pentru golul secund lui Van Nistelrooy. Brazilianul a castigat balonul pe linia de fund si a centrat pentru lovitura de cap a olandezului.

Van Nistelrooy a dus scorul la 3-0 in minutul 49, la o greseala a apararii gazdelor. O minge lasata prea libera in careu a dus la un sut fulgerator, prea mult pentru portarul Aranzubia. Olandezul a fost inlocuit cu Higuan, care a lovit bara cateva minute mai tarziu.

Antrenorul lui Athletic a impins spre final pentru un gol, cu Urzaiz, Yeste si Llorente presand in atac. Llorente a reusit sa inscrie in minutul 80 plasanc cu capul pe langa Casillas.

Guti, intrat in locul lui Robinho, a linistit tribunele inscriind pentru 4-1.

Barcelona, victorie la limita

Barcelona ramane lider gratie unei victorii stranse cu Levante, 1-0. Barca a jucat foarte slab, nu a avut ocazii de poarta si a invins doar pentru ca Levante este una dintre cele mai slabe echipa din Primera Division.

Etoo a inscris in minutul 30 si apoi l-a iertat de doua ori pe Molina, care si-a salvat echipa de la o infrangere la diferenta de scor.

Elevii lui Abel ar fi putut egala, insa Kapo nu a profitat de o minge favorabila in careul Barcelonei.

Asa cum a facut-o si cu Mallorca, Barcelona a castigat din nou la limita, fara sa arate un fotbal frumos. Diferenta dintre Barca si Levante a fost ca jucatorii lui Rijkaard au inscris mai devreme si au putut juca avand mai multa liniste.

Levante a aratat inca o data ca este una dintre cele mai slabe echipe din campionat si se mentine in afara zonei retrogradarii gratie unor jucatori ca Salva sau Molina. Acesta din urma a limitat proportiile scorului si a castigat meciul in fata lui Etoo si Ronaldinho.