Real Madrid face rocada cu Sevilla

SPANIA – Real Madrid a castigat derby-ul cu Sevilla, scor 3-2, si a urcat pe locul doi in Primera Division, fiind la doua puncte in spatele liderului FC Barcelona.

Sevilla a deschis scorul in minutul 42 dupa eurogolul lui Enzo Maresca, dar olandezul Ruud van Nistelrooy a egalat in minutul 62, inscriind cel de-al 20-lea gol al sezonului dupa o pasa lunga de la Jose Maria Gutierrez.

Robinho i-a adus pe galactici in avantaj in minutul 78, dupa o alta pasa a lui Guti, dar micutul brazilian a primit al doilea cartonas galben pentru modul in care s-a bucurat si a fost automat eliminat. Real Madrid nu a jucat prea mult in inferioritate numerica, Aitor Ocio fiind si el eliminat dupa un atac la Mahamadou Diarra.

Real Madrid s-a desprins in minutul 85 prin golul cu capul marcat de Van Nistelrooy. Ernesto Chevanton a marcat in ultimul minut de joc golul doi pentru Sevilla, dar andaluzii nu au mai avut timp sa incerce sa puna presiune la poarta lui Casillas.

Cel mai multumit la finalul acestui meci a fost Fabio Capello, italianul declarand la conferinta de presa ca echipa a avut viteza, determinare si ca elevii sai au jucat foarte bine. Real Madrid ocupa in acest moment locul doi din Primera Division, la doua puncte in spatele liderului FC Barcelona.