Real Madrid, invinsa in finala turneului Teresa Herrera

SPANIA – Real Madrid a fost invinsa in finala turneului Teresa Herrera, scor 1-2, de catre Deportivo la Coruna, intr-un meci in care Bernd Schuster a aliniat formatia secunda, odihnind astfel titularii pentru Supercupa cu Sevilla.

Bernd Schuster a inceput meciul cu Deportivo la Coruna cu formatia a doua, introducandu-i in teren pe : Dudek; Salgado, Ramos, Agus, Marcelo, Cicinho, Gago, De la Red, Adrián, Baptista si Soldado, deoarece campioana Spaniei se afla in fata unui test important, urmand sa joace sambata prima mansa a Supercupei Spaniei, in deplasare la Sevilla.

Meciul a inceput cu Deportivo la Coruna in atac, lovitura de cap a lui Verdu fiind scoasa cu greu de polonezul Dudek in corner, iar dupa o alta ocazie a lui Deportivo la Coruna, din minutul 34, galicianii au deschis scorul cu cinci minute inainte de pauza prin Riki.

Real Madrid a egalat la doua minute dupa pauza, insa la reluare Deportivo la Coruna a preluat din nou conducerea, gratie golului reusit de Verdu in minutul 48. Deportivo la Coruna a avut un gol anulat in minutul 56, pe motiv de ofside, iar 20 de minute mai tarziu acelasi lucru s-a intamplat la cealalta poarta, golul marcat cu o lovitura de cap de Pepe fiind anulat pentru un ofside.

Real Madrid:Dudek, Michel Salgado, Agus, Sergio Ramos (Pepe 45), Marcelo, Gago (Saviola 58), De la Red, Cicinho (Bueno 76), Adrián (Balboa 58), Baptista, Soldado

Deportivo de la Coruña: Munúa, Manuel Pablo (Filipe 68), Lopo, Coloccini, Taborda, Verdú, Riki, Pablo Álvarez, Rodri, Guardado (De Guzmán 62), Juan Rodríguez (Sergio 71)