Real Madrid scapa Bayernul printre degete

Real Madrid a fost aproape de o victorie detasata in fata lui Bayern Munchen, marti seara in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Ceea ce putea fi o victorie detasata pentru spanioli s-a transformat la final intr-un 3-2 chinuit. Partida a avut ocazii importante, gesturi obscene, bare, dar si evolutii de exceptie ale lui Van Nistelrooy si Van Bommel, doi jucatori olandezi pe care din fericire Romania nu ii va avea ca adversari in martie, in preliminariile EURO 2008.

Meciul a inceput bine pentru Real Madrid. Spaniolii au trecut rapid in atac, iar Van Nistelrooy a fost la un pas de gol, dar o decizie eronata l-a oprit pentru offside. La reluarea tv s-a observat ca olandezul era in pozitie regulamentara. Zece minute mai tarziu, o alta decizie eronata a oprit Realul, tot pentru o pozitie afara din joc inventata… Van Nistelrooy a avut prima ocazie importanta de gol, un sut peste bara, din intoarcere, dupa ce si-a facut o minge cu capul, pacalind trei aparatori.

A treia oara, arbitrul asistent nu a mai avut curaj sa opreasca jocul eronat pentru offside si i-a dat ocazia lui Raul sa isi sarute inelul. Capitanul lui Real a plecat la limita offsideului, a scapat singur spre poarta, l-a driblat pe Kahn si a trimis in poarta goala. Pasa decisiva a fost trimisa impecabil de Van Nistelrooy.

Real a inceput sa cedeze teren si nu si-a mai creat ocazii. Ceea ce a fost fatal. Nemtii au punctat dintr-o faza fixa care nu anunta nimic. O lovitura libera de la peste 30 de metri a fost executata inalt in careu, acolo unde un cap bine tintit al lui Lucio a fost prea mult pentru Casillas, in ciuda efortului superb pentru camerele foto.

Real avea sa revina la conducere tot printr-un gol marcat cu capul. Un corner executat de Beckham a fost reluat cu capul spre poarta, la bataie, de Helguera. Mingea zbura spre vinclu, dar a sarit acolo si Raul, care a deviat decisiv in plasa si a fost creditat cu golul numarul 56 din 106 de partide.

Beckham a fost din nou co-autor al unui gol, in minutul 36. Englezul a executat o lovitura libera, iar Van Nistelrooy a venit perfect din spate si a sutat imparabil. Al cincilea gol al olandezului din ultimele sase partide jucate in Liga Campionilor. Reusita sa a fost, totusi, discutabila, pentru ca balonul a parut a fi atins si de Helguera, care plecase din pozitie de offside.

Repriza a doua a debutat cu o mare ocazie pentru Real. Beckham a sutat frumos din lovitura libera, dar mingea a fost deviata in bara de portarul lui Bayern.

Spre finalul meciului, van Bommel a marcat un gol extrem de important pentru Bayern. Primind o minge la marginea careului, olandezul a sutat imparabil pentru 3-2, lasand un retur total deschis in Germania. Dupa gol, Van Bommel a fost deranjat de o bricheta aruncata din tribune. A luat-o de pe jos si apoi a tinut sa faca un semn obscen fanilor spanioli.

Atat Van Bommel, cat si Van Nistelrooy nu sunt selectionati de Marco van Basten in partida din martie contra Romaniei, din cauza certurilor interne.

Chiar daca la limita, a fost prima infrangere pentru Bayern Munchen in actualul sezon de Liga Campionilor 2006/2007. De cealalta parte, fosta adversara a Stelei din grupele Ligii a ratat sansa de a face un pas important spre calificarea in sferturile de finala ale competitiei, pentru ca partida retur de pe 7 martie se joaca si este deschisa oricarui deznodamant.