Real Madrid urca pe primul loc in Primera Division

SPANIA – Real Madrid a urcat pe primul loc in Primera Division, dupa ce a obtinut o victorie dramatica, scor 4-3, cu Espanyol Barcelona. Catalanii au condus de doua ori, cu 2-0 si 3-1, Pandiani reusind un hattrick in poarta lui Casillas. Golul decisiv a fost marcat de Higuain, in minutul 89.

Fabio Capello nu a putut conta pentru aceasta partida pe serviciile lui David Beckham si Robinho, ambii suspendati. Valverde, antrenorul lui Espanyol, a hotarat sa introduca rezervele in partida cu Real, pentru a odihni titularii in vederea finalei Cupa UEFA, ce va avea loc saptamana viitoare in Scotia.

Inceputul meciului i-a gasit pe “galactici” in atac, Emerson ratand dupa un minut de joc cu o lovitura de cap, din centrarea lui Cicinho, iar Van Nistelrooy a ratat cateva secunde mai tarziu.

In minutul 15, Espanyol a scapat pe un contraatac 2 vs 1, Rufete i-a pasat lui Pandiani, iar acesta a inscris fara probleme si a adus linistea pe Santiago Bernabeu. In minutul 20, acelasi Pandiani putea reusi dubla, dupa ce a primit o pasa de la Costa, dar a sutat pe langa poarta din afara suprafetei de pedeapsa.

La mijlocul reprizei secunde, mai exact in minutul 25, la o faza asemanatoare cu primul gol, Pandiani a inscris din nou, invingandu-l pe Casillas cu un sut din unghi, iar gluma se ingrosa din ce in ce mai tare.

Olandezul Ruud van Nistelrooy a reusit sa calmeze spiritele in minutul 29, cand a inscris din sase metri, dupa o pasa a lui Roberto Carlos, din careul lui Espanyol. Golgeterul lui Espanyol din Cupa UEFA, Walter Pandiani, a reusit hattrick-ul in minutul 33, dupa ce Moha l-a lansat la limita offside-ului.

Van Nistelrooy putea reduce diferenta in minutul 40, cand a ratat o mare ocazie de gol. La pauza, Capello si-a mustruluit serios jucatorii si i-a aruncat in lupta pe Helguera si Reyes in locul lui Cicinho, respectiv Guti.

“Galacticii” au inscris in debutul partii secunde, prin Raul, cu un sut la coltul scurt, dupa o pasa a lui Van Nistelrooy, iar scorul devenea 3-2. Reyes l-a rasplatit pe Capello pentru ca l-a introdus in teren la pauza si a inscris in minutul 56, golul egalizator pentru Real Madrid, iar madrilenii se gandeau la locul intai din Primera Division.

Reyes s-a dovedit decisiv si la ultimul gol al galacticilor, pasandu-i lui Higuain, care a inscris iar Real Madrid a obtinut o victorie cu scorul 4-3, de care avea nevoie ca de aer. “Galacticii” au urcat pe primul loc in Primera Division, cel putin pana duminica, atunci cand Barcelona va primi pe teren propriu vizita lui Real Betis.

Au evoluat:

Real Madrid: Casillas, Cannavaro, Sergio Ramos,  Roberto Carlos, Cicinho (Helguera ’46), Diarra, Emerson, Higuain, Guti (Reyes ’46), Raul, Van Nistelrooy
Antrenor: Fabio Capello

Espanyol Barcelona: Kameni, Velesco, Terrejon, Lacruz, Cica, Angel, Costa, Jonatas, Moha, Rufete (Coro ’68), Pandiani (Luis Garcia ’61)
Antrenor: Ernesto Valverde

Sevilla – Recreativo 2-1:

Sevilla s-a incalzit de finala Cupei UEFA printr-o victorie in fata lui Recreativo Huelva, echipa la care Laurentiu Rosu a fost titular si a evoluat timp de 61 de minute.

Pentru andaluzi, scorul a fost deschis de italianul Enzo Maresca, dupa numai 13 minute de joc, cu un sut din interiorul careului, iar atacantul Luis Fabiano a dublat scorul, dintr-o lovitura de la 11 metri. Cu un minut inainte de final, Recreativo a marcat golul de onoare, tot printr-un penalty, transformat de mijlocasul Jesus Vazquez.

Au evoluat:

Sevilla: Palop, Dani Alves, Dragutinovic, Escude, Aitor Ocio [David ’83 (Alfaro ’84)], Poulsen, Jesus Navas, Puerta, Maresca (Marti ’59), Luis Fabiano, Kerzhakov (Renato ’68)
Antrenor: Juande Ramos

Recreativo: Laquait, Merino, Pablo Amo, Mario, Poli, Cazorla, Jesus Vasquez, Barber, Aitor (Cheli ’77), Rosu (Uche ’61), Sinama Pangolle
Antrenor: Marcelino Garcia Toral