Real si Chelsea castiga lejer

Real Madrid a reusit aseara o victorie clara, 4-1, in fata lui Rosenborg, dupa ce la un moment dat, oaspetii au fost in avantaj pe tabela. In alta grupa, Inter a pierdut cu 2-0, partida cu Porto.  Champions League 19.10.2005 II Champions League 19.10.2005 III

Meciul de pe San Siro a fost unul scazut in spectacol, sub asteptarile unei partide de Liga Campionilor. Ploaia a fost prezenta pe toata perioada meciului. Prima ocazie a meciului a fost in piciorul lui Vieri, un sut rapid, din vole, insa pe langa poarta.

In repriza secunda, s-au remarcat Reiziger de la PSV si Inzaghi de la AC Milan, care au primit cartonase galbene.

Celalalt meci din grupa, a fost unul foarte spectaculos, bogat in goluri, cartonase galbene si rosii.

Fenerbache a deschis rapid scorul in minutul 14, prin Luciano, stabilind si astfel, scorul la pauza.

Schalke a inscris in 3 minute (min 59 si 62), doua goluri, prin Lincoln. El a reusit sa-si aduca echipa in avantaj.

Celelalte goluri au fost marcate in ordine de Nobre de la Fener, in minutul 73, Kuranyi de la Schalcke, in minutul 77 si Appiah de la Fener, in minutul 79.

Alex de la Fener a fost eliminat in minutul 88, dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben.

Liderul grupei este AC Milan cu 5 puncte. Pe locul doi, respectiv trei se afla Fenerbahce si PSV cu 4 puncte. Schalke ocupa ultimul loc cu 2 puncte.

Grupa F

Real Madrid – Rosenborg a fost meciul grupei. Rosenborg a deschis scorul in minutul 40 prin Strand, insa cu toate acestea, greul pentru oaspeti urma sa vina.

Woodgate a egalat situatia in minutul 48, si apoi, dupa doar 4 minute, Raul a adus bucuria in randul propriilor spectatori. Helguera, respectiv Beckham au marit diferenta in minutele 68, respectiv 82.

Scor final, Real Madrid – Rosenborg 4-1. Prin aceasta victorie, Real si-a asigurat locul secund in grupa, dupa trei etape.

In celalalt meci, Lyon a trecut de Olympiakos dupa un final incendiar.

Avantajul luat de Lyon, din minutul 4 prin golul inscris de Juninho, a durat pana inainte cu 6 minute de sfarsitul timpului regulamentar al meciului.

Doar forma buna a lui Juninho i-a ajutat pe francezi sa isi asigure victoria. In minutul 89, Juninho a centrat perfect in careu si Guvou a inscris pentru 2-1.

Lyon a mai marcat o data, in minutul 57, insa golul a fost anulat pentru o pozitie de offside la Diarra.

In clasament conduce Lyon cu punctaj maxim din 3 meciuri. Pe urmatoarele locuri se afla in ordine Real cu 6 puncte, Rosenborg cu 3 puncte si Olympiakos cu 0 puncte.

Grupa G

Chelsea este fara doar si poate echipa care va castiga aceasta grupa. Se pare ca nimic si nimeni nu le poate sta in cale.

Aseara, englezii au trecut usor cu 4-0, de spaniolii de la Betis.

Didier Drogba a adus pe Chelsea in avantaj, in minutul 23, dupa o pasa primita de la Michael Essien. Carvalho a marcat golul doi pentru Chelsea, chiar inainte de finalul primei reprize, in urma unei respingeri in fata a balonului, de catre portarul advers.

Joe Cole si Crespo au marcat si ei in minutele 59 su 64.

Carlo Cudicini a fost folosit ca titular in acest meci, in locul lui Cech.

“Noi suntem una dintre multele echipe care pot castiga in acest fel, dar toata lumea stie ca Chelsea este o echipa foarte puternica. Dupa 13 goluri in jocurile contra celor de la Liverpool, Bolton si Betis, lumea poate observa intentia noastra de a castiga, de a juca bine si de a inscrie”, a spus Mourinho.

“Poate scorul de 4-0 este prea mare pentru ei, dar in repriza secunda am controlat meciul in totalitate. Ei ne-au dat o multime de spatii libere”, a incheiat antrenorul lui Chelsea.

In tribune s-au aflat aproximativ 36.000 de spectatori.

Anderlecht – Liverpool, a fost meciul al doilea din aceasta grupa.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Cisse in minutul 20.

Ambii portari au impresionat in aceast meci. Reina si-a salvat echipa in trei mari faze clare de gol, iar Proto a blocat in doua randuri suturile excelente ale lui Mohamed Sissoko.

Anderlecht a inceput in forta repriza secunda, insa insuficient pentru a pleca neinvinsa.

Acest rezultat, pentru Anderlecht, reprezinta cel de-al 10-lea meci pierdut consecutiv, in Liga Campionilor.

Belgienii au fost incurajati din tribuna, de aproximativ 25.000 de spectatori.

“Este foarte bine pentru el (nr. Cisse) si pentru noi. Noi ne-am creat o multime de ocazii si cand atacam punteam o mare presiune pe defensiva adversa”, a spus Benitez.

“Cred ca aceasta victorie este foarte importanta in lupta directa cu Chelsea. Nu cred ca e deja terminat, noi vom trebui sa castigam mai multe meciuri. Este prea devreme sa spunem ca ne-am calificat”, a spus unicul marcator al meciului, Cisse.

Chelsea si Liverpool se afla la egalitate cu 7 puncte, iar pe locul trei, Betis cu 3 puncte.

Grupa H

Surpriza serii s-a produs la Porto. Gazdele au reusit o victorie importanta, scor 2-0, in fata Interului.

Marco Materazzi a fost primul care si-a trecut numele pe tabela, insa golul a fost marcat in propria poarta.

McCarthy a stabilit scorul final, inca din prima repriza, din minutul 35.

Pana inainte de acest meci, Porto nu a acumulat nici un punct in celelalte doua meciuri jucate.

“A fost un meci foarte dificil. De aceasta data am jucat bine, dar am avut noroc la cele doua goluri. Au avut si ei noroc, insa nu au reusit sa inscrie, din aceasta cauza am castigat”, a pus antrenorul lui Portoo, Co Adriaanse.

In cealalta partida, Rangers si Artmedia au terminat nedecis meciul direct, scor 0-0.

Artmedia a scos un punct important, in timp ce Rangers a trebuit sa paraseasca terenul cu capul plecat, in fata propriilor suporteri.

Portarul oaspetilor, Juraj Cobej a fost omul meciului.

In clasament, Inter continua sa conduca grupa cu 6 puncte, urmata de Artmedia si Rangers cu 4 puncte fiecare. Ultimul loc il ocupa Porto cu 3 puncte.

Sursa: Onlinesport.ro