Remiza muncita pentru FC Bihor

48Comentarii
CAMPIA TURZII – Fotbalistii oradeni au reusit sa mai spele din rusinea de la Vanju Mare reusind sa obtina un punct meritat la Campia Turzii, scor final 0-0.

Echipa de start: Curiman, Tarca, Patrascu, Musca, Lorincz (86 Musca), Achim, Pocean, Predica, Andor, Iacob (90+3 Sighiartau), Radu (83 Totoroata).

In prima repriza oradenii au avut cateva ocazii bune de a marca printre care si doua mingi trimise in bara prin Predica in minutul 6 si Iacob minutul 41, cu un sut de la 30 de metri.

In partea a doua jocul s-a echilibrat, gazdele au dominat teritorial si pe final au irosit doua situatii de gol, dar fundasii centrali bihoreni, Patrascu si Musca, salvand echipa din zona liniei portii in minutele 78 si 80.

In al doilea minut de prelungiri, FC Bihor putea da lovitura de gratie dar sutul lui Achim de la 14 metri a trecut putin pe langa poarta.

La finalul jocului antrenorul Florin Farcas a declarat: "Am castigat un punct prin daruire, disciplina tactica si angajament. Rezultatul este multumitor, punctul cucerit astazi il dedicam memoriei tatalui colegului nostru Adrian Gongolea. Suntem alaturi de el in aceste momente".

De partea cealalalta tehnicianul gazdelor Ioan Tataran a precizat: "Ne asteptam la un joc greu pentru ca FC Bihor s-a intarit in aceasta iarna si datorita situatiei din clasament a jucat la disperare, oradenii ne-au surprins prin angajament si daruire dusa pana la sacrificiu. A fost un joc de lupta pe care il putea castiga si ei si noi."

4 Resita 20 9 5 6 23 14 9 32
5 Minerul 20 10 2 8 24 22 2 32