Remize albe pentru CF Beiuş şi FC Bihor II

BEIUS – În ultima etapă din tur, echipele CF Beiuş şi FC Bihor II au reuşit rezultate nule.

Meciul U 1919 Cluj – Luceafărul Lotus Felix nu s-a disputat din cauza terenului impracticabil din Someşeni, unde a fost programat meciul. „Era mocirlă peste tot. În viaţa mea nu am văzut un teren mai rău. Meciul urmează să fie reprogramat”, ne-a declarat Florin Farcaş, directorul tehnic al echipei bihorene. Campionatul continuă cu primele două etape din retur, programate pe 30 noiembrie şi 7 decembrie.

CF Beiuş – Avântul 0-0

Prima repriză a fost echilibrată, fără faze periculoase de poartă. Singura situaţie de gol a fost la poarta gazdelor, când Sărmăşan l-a lobat pe portarul Lazea şi mingea a trecut pe lângă. După ocaziile lui Trip (52), respectiv Bruncevici (55), Beiuşul a beneficiat de un penalty obţinut de Oraş. A executat slab Morar şi portarul Bucin a reuşit să apere (60). Beiuşenii au rămas la cârma jocului, dar Raţ l-a făcut mare pe Bucin, care a scos de trei şuturi ale atacantului în minutele 62 şi 63. Raţ a fost neinspirat până la capăt şi în minutul 89 a trimis cu latul din şase metri spre poarta goală, Bucin era învins, dar un fundaş a apucat să respingă.

Pentru CF Beiuş au jucat: Lazea – Gh. Rus (’36 Morar, 88 Matei), C. Rusu, Tăut, Şerb – Fl. Popa, Mihoc, Trip, Oraş – Raţ, M. Rusu (’76 Carţiş). Antrenor: Rudy Kovacs

Transil – FC Bihor II 0-0

Echipa satelit a FC Bihor şi-a îndeplinit obiectivul fixat pentru deplasarea la Transil Târgu Mureş, acela de a scoate un punct. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, bihorenii prestând un joc preponderent defensiv. În minutul 47, mureşenii au ratat un penalty, Gabor a şutat în bară. „Băieţii au muncit mult şi ne-am atins scopul. Rezultatul este cu atât mai preţios cu cat am avut parte de un arbitraj ostil”, susţine antrenorul Dănuţ Baba. Echipa orădeană a fost formată din: Bonta – Totoroaţă, Bulz, Bot, Lemak – Mihăilă (’90+2 Novak), Pocian, Magda, Balla – Szeleş (’88 Popescu), Balea (’89 S. Ban).