Retrogradarea ne face cu ochiul

20Comentarii
ORADEA – Dacă nu baţi nici pe Corvinul e greu să mai emiţi pretenţii să rămâi în Liga a II-a. La cum au evoluat fotbaliştii orădeni sâmbătă, retrogradarea pare tot mai greu de evitat, iar staff-ul tehnic este în pană de idei pentru a redresa corabia, care ia apă în fiecare etapă.

Echipa are o altă faţă, schimbată în rău, decât în primele etape, când măcar dăruirea şi angajamentul fizic compensau mijloacele tehnice. FC Bihor a început bine meciul, dar după un forcing de cinci minute, în care Radu a şutat periculos în secunda 25, iureşul a fost temperat de şutul înşelător al lui R. Cristian (‘6), care a şters transversala.

Haotici şi fără o idee clară, orădenii le-au permis hunedorenilor să intre în joc. Apărarea, excelentă în primele etape, a devenit un adevărat şvaiţer, iar în minutul 26 Pribac a trecut de Ţârcă, apoi l-a ridiculizat pe Pătraşcu şi a trimis spre colţul lung, plonjonul lui Curiman fiind tardiv (0-1).
Sterili în ofensivă
Gazdele au replicat prin mingi lungi, care au sărit faza de construcţie, pradă uşoară pentru cele două linii defensive ale corviniştilor. Egalarea a venit întâmplător, după şutul senzaţional al lui Răzvan Radu, de la 16 metri, în vinclu.
Bucuria a fost înăbuşită rapid, pentru că la diferenţă de 60 de secunde apărarea l-a trădat din nou pe Farcaş.

Pribac a urcat pe banda dreaptă a profitat de indecizia lui Pătraşcu, a centrat şi Furdean, pierdut din marcaj de Cipău, a şutat puternic din demi-vole la colţul lung. Orădenii au început bine partea a doua şi, la prima fază, Lukacs l-a angajat în careu pe Radu, care a căzut în duel cu un adversar şi Sorin Tarcea a indicat penalty, iar Iacob a restabilit egalitatea. Nici egalarea nu a reuşit să revitalizeze echipa gazdă, care a măcinat în gol minute bune, fără a-şi crea situaţii de gol.

Atunci când acestea au apărut au fost irosite cu inconştienţă de Achim (’55) sau Lukacs (’77). Ultima fază periculoasă s-a produs în primul minut de prelungire, când Iacob a centrat, Radu a lăsat mingea, dar Siminic, surprins, a ratat execuţia la 6 metri de poartă.
De ce?
Jalnici în apărare, sterili în ofensivă, asta ar putea fi concluzia finală asupra prestaţiei FC Bihor. În aceste condiţii, nu putem să nu ne putem câteva întrebări. De ce căpitanul Foro nu joacă nimic de aproape un an de zile? De ce Pătraşcu, excelent în primele etape, a fost un simplu jalon în faţa adversarilor, sub ochii impresarului său, Ionel Codoban? De ce Iacob şi Achim şutează după vrăbii din situaţii favorabile?

De ce fazele fixe sunt tratate în bătaie de joc? De ce Curiman primeşte etapă de etapă goluri la singurele ocazii ale adversarilor? De ce Cipău este folosit titular, când se vede din tribună că îi tremură genunchii? De ce echipa „se taie” în minutul 75, situaţie vizibilă cu CSM Vâlcea şi Corvinul, cu toate că au făcut două cantonamente în iarnă?

Primim goluri ca în curtea şcolii”

Farcaş spune că unora dintre jucători le este indiferentă situaţia echipei la felul cum joacă. Antrenorul Florin Farcaş a venit dărâmat la conferinţa de presă. „Nici nu ştiu ce să mai spun după acest joc. Nu suntem în stare să înscriem şi primim goluri mai uşor ca în curtea şcolii. Am jucat repriza a doua în jumătatea lor, dar nu am putut marca.

Dacă până acum am înţeles că joacă sub presiune, acum nu mai pot să înţeleg lipsa de concentrare. Probabil asta este valoarea jucătorilor. Până acum i-am apărat, dar unora dintre ei parcă le este indiferentă situaţia echipei, iar soluţii pe banca de rezerve nu prea avem.

Trebuie să ne trezim, până nu va fi prea târziu. Sperăm până în ultimul moment că ne vom salva de la retrogradare”, a concluzionat Farcaş.
„Situaţia este critică”
Atacantul Răzvan Radu a reuşit cel mai bun meci de când a venit la FC Bihor, marcând un gol senzaţional şi obţinând penalty-ul din care Iacob a egalat. La final nu s-a putut bucura de prestaţia sa. „Mi-am revenit, dar degeaba. Mai bine nu aş fi marcat, dar să fi câştigat acest meci. Am ajuns într-o situaţie grea, dar trebuie să o scoatem la capăt”, a explicat Radu.
Jucătorii orădeni nu au găsit explicaţia acestui semieşec. „Nu ştiu ce se întâmplă cu noi. Prea repede luăm goluri şi apoi ne e greu să revenim după ce suntem conduşi. Situaţia e critică, parcă am intrat într-o pasă neagră, în care nu mai reuşim să ne ajutăm unii pe alţii”, a precizat căpitanul Foro, unul dintre cei mai slabi de pe teren. Robert Iacob a fost cel mai optimist: „Mai avem şanse să ne salvăm. Nu am renunţat la luptă, dar trebuie să recuperăm undeva punctele pierdute acasă”.