Revin in cărţi la promovare

DEVA – Olimpic Simeria a câştigat derby-ul echipelor hunedorene din liga secundă de futsal, disputat duminică, la Deva şi a urcat pe locul trei în clasament, poziţie de pe care are şanse să lupte pentru promovare.

Echipa antrenată de Carol Gal a obţinut prima victorie, scor 12-4 (3-2), în faţa celor de la Dava Deva abia în a 8-a întâlnire directă, la capătul unui meci mult mai echilibrat şi mai aprig decât o arată scorul final.

Soarta partidei a fost pe muchie de cuţit până în minutul 25, interval în care s-a consemnat de trei ori egalitate. Olimpic a condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2, dar Dava a egalat de fiacare dată. Balanţa s-a înclinat odată cu intrarea la Olimpic a lui Alin Paul, transferat, culmea ironiei, în vară tocmai de la Dava. Paul a marcat de cinci ori consecutiv şi a dus scorul la 8-3 în doar trei minute (min. 26-29), reuşind astfel să fie cel mai bun de pe teren.

La acest scor, Dava nu a mai avut forţa să ofere o replică consistentă, mai ales că simerienii au reuşit să-l blocheze perfect pe principalul lor marcator, Căţănaş. Astfel, până la final, Olimpic a mai înscris de patru ori, iar devenii o singură dată, scor 12-4.