Rezerve indolente

Deva – Mureşul Deva (locul doi în Liga a III-a) a pus mai mult preţ decât adversara sa pe amicalul cu ocupanta locului trei în liga secundă, Minerul Lupeni, iar rezultatul s-a văzut la final pe tabelă.

După o primă repriză echilibrată, echipa antrenată de Gică Barbu a dominat repriza secundă în care la Minerul au jucat rezervele şi jucătorii aflaţi în probe şi a învins cu 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat marcat de Biţiş din penalty, după ce Pisoiu a fost faultat în careu.

Aflată la al doilea amical din această iarnă (după 0-1 cu Corvinul), Mureşul a părut într-o bună dispoziţie de joc, deşi tehnicianul Gică Barbu nu a avut la dispoziţie patru jucători importanţi accidentaţi: Rahoveanu, Lintaru, Şuvaina şi Baciu. În schimb, Minerul s-a arătat destul de în urmă cu pregătirea, iar rezervele şi jucătorii aflaţi în probe s-au dovedit mai mult decât apatici, antrenorul Dan Mănăilă certându-i deseori.

Mureşul va susţine următorul meci amical sâmbătă, tot pe teren propriu, cu CSM Reşiţa.
Muresul Deva – Minerul Lupeni 1-0

A marcat: Biţiş (min. 60 din penalty)
Mureşul Deva: Moldovan – Lăcătuş, Zaiaţi, Dosan, Ordean – Vălăşutean, Bud, Polvrea, Pisoiu – Chelariu, Szemely. Au mai jucat: Horvath – Biţiş, Păuna, S. Boloş, Salamon. Antrenor – Gică Barbu.
Minerul Lupeni: M. Rus – Pop, Csik, Luca, Tâlvan – M. Niculescu, Vezan, Itu, Bulzan, Torok – Spinoke.

Au mai jucat: Corneanu (Cîrstina) – Cireş, Cîmpeanu, Neagu, A. Rus, Daj, Ov. Niculescu, Miovici, Boubătrân, Diaconescu. Antrenor – Dan Mănăilă.

Arbitrii: Sorin Ciotlăuş – Cristian Petrean şi Alin Mariş (toţi Deva).