Rezervele FCB nu au convins

ORADEA – În timp ce titularii au alergat pe marginea terenului, rezervele FC Bihor au căzut testul. Antrenorul Gheorghe Silaghi le-a oferit şansa unora dintre jucătorii care au evoluat mai puţin să demonstreze că pot face pasul spre lotul de 18. | Video

Marea majoritate dintre cei folosiţi nu au convins, arătând că mai au mult de lucru până vor putea bate cu şanse reale la uşa primei echipe. Golul orădenilor a fost marcat în minutul 32, când Ban l-a angajat în careu pe Voicu, acesta i-a driblat pe Tempfli şi portarul Suciu şi a înscris în poarta goală. În partea a doua, Someşul, o echipă harnică, bine aşezată în teren, a reuşit să-şi apropie victoria, profitând de apatia şi greşelile orădenilor.

În minutul 48, Petcuţ l-a surprins pe portarul Fildan cu un şut din lovitură liberă, trimis de la 25 de metri, pe colţul scurt. FCB a replicat cu şutul lui Stankovic, de la 18 metri, care a întâlnit bara (56). După zece minute, Miculescu a fost depăşit uşor de Varga, iar fundaşul l-a ţinut evident în careu. Penalty-ul acordat a fost executat bine de Petcuţ (1-2).

Acelaşi Petcuţ a fost aproape de hattrick, dar lobul său de la marginea careului a fost scos in extremis de Fildan. Concluziile au fost trase de antrenorul Silaghi: „Am dosit să verificăm unii jucători susceptibili de a fi la prima echipă a FC Bihor.

Un fel de trial pentru unu-două locuri existente în lotul de 18. Mulţi au dezamăgit şi au confirmat că nu pot face faţă în acest moment. Dacă nu s-au remarcat în faţa unei echipe bune din liga a treia, cum o vor face în liga a doua, unde este alt nivel?”, s-a întrebat pe bună dreptate Silaghi, dezamăgit de aportul lui Pocian, Sebi Achim sau Miculescu.

În privinţa sârbilor testaţi, doar Arsenijevic va face obiectul unui transfer, dacă se va ajunge şi la un acord din punct de vedere financiar. Atacantul Stankovic va mai rămâne şi pentru partida cu CFR Timişoara, iar Rajevic nu a impresionat şi va pleca acasă.

Au evoluat echipele:

FC Bihor: Bonta (’46 Fildan) – Miheş (’52 Pocian), Pintea, E. Miculescu, Cozma (’76 Pătulea) – A. Achim, S. Achim (’58 Podilă), Arsenijevic (’46 Rajevic), Balla (’46 Floruţ) – Ban (’46 Stankovic), Voicu (’67 R. Ardelean). Antrenor: Gheorghe Silaghi

Someşul: Suciu – Micaş, Iuhas, Crişan, Tempfli – Găvruş, Varga, Pop, Petcuţ – Dragoş, Sălăjan. Au mai jucat: Ciobai, Muntean, Mih, Mâle şi Ludescher. Antrenor: Dacian Nastai