Rezultate din Cupa UEFA

Aseara, in Cupa UEFA, echipa lui Paul Codrea a fost egalata in ultimul minut de joc, iar el a fost eliminat in acelasi minut. Echipa la care joaca Cristian Chivu a reusit si ea un rezultat de egalitate. Din pacate, Walter Zenga a trebuit sa se vada infrant in deplasarea de la Tromso.

In grupa A s-au inscris cele mai multe goluri, 6 la numar. Viking a reusit sa piarda victoria cu 7 minute inainte de final, dupa ce Pitak a marcat pentru Slavia Praga si a adus egalarea. Celelalte goluri au fost marcate de Nhleko (min 26), Gaarde (min. 55), respectiv Vlacek (min. 52). Scor final Viking – Slavia Praga 2-2.

In celalalt meci din aceasta grupa, Monaco a trecut lejer, scor 2-0, de Hamburg SV, prin golurile inscrise de Adebayor si Veigneau.

Boulahrouz de la Hamburg a fost eliminat in minutul 90.

In clasament conduce Hamburg cu 6 puncte, urmata de Slavia Praga si VIking cu 4 puncte, de Monaco cu 3 puncte si CSKA Sofia cu 0 puncte.

In urmatoarea etapa (30.11.2005) se vor intalni:
CSKA SOfia – Viking Stavanger
Slavia Praga – Monaco

Espanyol Barcelona – Palermo a fost singurul meci din aceasta grupa B jucat aseara. Rezultatul meciului a fost unul de egalitate, 1-1.

In minutul 44, Gonzalez a adus-o pe Palermo in avantaj, insa in ultimul minut regulamentar al meciului Moises a adus egalarea, un punct nesperat.

Paul Codrea a primit cartonas rosu direct in minutul 90.

In clasament conduce Palermo cu 5 puncte, urmata la un punct in spate de Lokomotiv Moscova si Espanyol. Pe locul 4 se afla Brondby cu 3 puncte, iar pe 5, Maccabi Petach-Tikva cu 0 puncte.

Maccabi Petach-Tikva – Lokomotiv Moscow
Brondby – Espanyol

Un nou meci s-a terminat la egalitate, dar cu 0-0, in grupa D. Alkmaar nu a putut trece pe teren propriu de Middlesbrough.

In celalalt meci, Litex Lovech a trecut   pe terenul celor de la Dnipro D’petrovsk cu scorul de 2-0. Navakovic a deschis scorul in minutul 72, iar Nazerenko a inchis tabela, inscriind un gol in propria poarta.

Radchenko de la Dnipro a fost eliminat in minutul 62, dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben.

In clasament conduce Middlesbrough cu 7 puncte din trei meciuri, urmata de Litex Lovech cu 6 puncte din doua meciuri, Alkmaar cu 4 puncte, Grasshoppers si Dnipro cu 0 puncte.

Grasshoppers – Dnipro
Litex Lovech – AZ Alkmaar

In grupa E, grupa echipei lui Cristian Chivu, s-a inregistrat un alt rezultat de egalitate.

As Roma fara Chivu si Montella a trebuit sa astepte pana in minutul 72 pentru a egala prin Cassano. Pentru Strasbourg a marcat Bellaid in minutul 51.

Centralul acestui meci a fost Alberto Undiano Mallenco din Spania.

Olivier Dacourt de la Roma si-a intalnit in acest meci, fost sa echipa.

In celalalt meci, Tromso a invins cu scorul de 3-1, echipa lui Walter Zenga, Steaua Rosie Belgrad.

Bernier a adus gazdele in avantaj in minutul 22, insa dupa doar un minut Zigic a egalat situatia pe tabela.

Cu 9 minute inainte de finalul timpului regulamentar al primei reprize, Arst a marcat pentru Tromso, scorul devenind 2-1.

In repriza secunda s-a mai marcat o data, prin Arst, din penalti in minutul 74.

Arbitrul central a fost Dick van Egmond din Olanda.

In clasament conduce Strasbourg cu 7 puncte din trei meciuri. Pe locurile urmatoare se situeaza in ordine Roma cu 4 puncte din doua meciuri, Tromso si Basel cu 3 puncte din trei meciuri, respectiv doua, iar pe ultimul loc, fara nici un punct din doua meciuri, Steaua Rosie Belgrad.

Basel – Tromso
Steaua Rosie Belgrad – Roma

Un meci destul de interesant a fost un grupa H.  Pana in minutul 85 rezultatul meciului Vitorio Guimaraes – Bolton arata 0-0, insa Sagonowski a inscris pentru gazde si victoria a parut ca este a lor.

In minutul 88, R.V. Te a adus egalarea si in acelasi timp a inchis si tabela. Ceea ce nu s-a putut face in 85 de minute, s-a facut cu cinci minute inainte de sfarsitul meciului. in doar 3 minute marcandu-se de doua ori.

In celalalt meci, Sevilla a pierdut surprinzator in fata celor de la Zenit St. Petersburg cu scorul de 1-2.

M. Kerzhakov a marcat cele doua goluri pentru gazde in minutele 11 si 88, iar cu un minut inainte de final, A. Puerta a redus din diferenta.

In clasament conduce Zenit cu 6 puncte din trei meciuri, urmata de Bolton Wanderers cu 5 puncte tot din trei mecirui. Pe urmatoarele locuri se situeaza Sevilla cu 3 puncte, Guimaraes cu 2 puncte, iar pe ultimul loc Besiktas cu 1 punct din doua meciuri.