Rezultate Liga Campionilor

Barcelona a reusit sa invinga, marti seara, pe Udinese cu 4-1, cu ajutorul unui Ronaldinho aflat intr-o forma maxima. In alt meci, Ajax a pierdut pe teren propriu, scor 1-2, in fata celor de la Arsenal.

In grupa A, Bayern a reusit sa-si asigure cele trei puncte, inca din prima repriza, prin golul lui Demichelis din minutul 32.

Antrenorul lui Bayern s-a aratat putin ingrijorat de forma lui Makaay: “Oricine poate observa ca Roy Makaay nu se ridica la forma sa cea mai buna, dar sper ca il vom vedea pe “vechiul” Roy, in meciul contra lui Juventus”.

In celalalt meci al grupei, Juventus a facut scor pe Rapid Vienna. Trezeguet a deschis scorul in minutul 27, stabilind scorul la pauza. In repriza secunda, Capello i-a introdus pe Del Piero in minutul 59, iar apoi cinci minute mai tarziu, l-a introdus pe Adrian Mutu.

In Minutul 82, Mutu a reusit sa inscrie un gol la coltul lung, dupa o faza creata de el, de la mijlocul terenului. Ibrahimovici a stabilit scorul final in minutul 85, Juventus 3 Rapid Vienna 0.

“Cred ca a fost o victorie pe care am meritat-o. La urma urmei, ne-am creat o multime de ocazii, dar nu am reusit sa inscriem, decat abia in minutul 82, dupa ce portarul nostru a avut doua interventii importante”, a spus Capello.

Juventus si Bayern au punctaj maxim dupa doua etape.

In grupa B, Ajax nu a rezistat atacului de la Arsenal, si dupa doar doua minute de la inceputul partidei, s-a vazut condusa, printr-un gol inscris de Ljungberg. In repriza secunda, Pires a reusit sa mareasca diferenta din penalti.

In minutul 70, Rosenberg a redus din diferenta, insa fara o prea mare importanta.

Arsenal nu a putut beneficia in acest meci, de serviciile jucatorilor Henry, Dennis Bergkamp si Robin van Persie.

“Am cateva nelamururi pentru golul doi, dupa ce am vazut clar la TV ca nu a fost penalti”, a spus Danny Blind.

“Acest meci este foarte bun pentru spiritul echipei, deoarece am jucat fara cativa jucatori ofensivi importanti si totusi am inscris doua goluri in deplasare”, a spus Wenger.

La Ajax, Lobont a fost doar rezerva.

Thun a reusit sa treaca la limita de Sparta Praga, printr-un gol marcat de Hodzic in minutul 89.

In clasament conduce Arsenal cu 6 puncte, urmata de Thun cu 3 si Ajax, respectiv Sparta Praga cu cate un punct fiecare.

Barcelona a luat o optiune serioasa pentru castigarea grupei C, dupa ce a reusit sa invinga cu 4-1 pe Udinese. Ronaldinho a deschis scorul in minutul 13.

Replica celor de la Udinese a venit in minutul 24, prin Felipe. Acesta a reusit sa egaleze situatia pe tabela, insa acelasi Ronaldinho a marcat din nou, dupa sapte minute, ducand scorul la 2-1 pentru gazde.

Deco a inscris si a stabilit scorul la pauza, 3-1.

In repriza secunda, Udinese a jucat cu un om mai putin din minutul 48, dupa ce Vidigal a primit cel de-al doilea cartonas galben si a fost eliminat.

In minutul 90, Ronaldinho a reusit hattrick-ul si a inschis tabela, printr-un gol marcat din penalti. Scor final Barcelona 4 Udinese 1.

Panathinaikos a inscris doua goluri in doua minute (6,8) si si-a asigurat victoria. Klose a redus din diferenta in minutul 41, insa insuficient pentru a pleca neinvinsa.

Klasnic de la Bremen a fost eliminat in minutul 86.

In clasament conduce Barcelona cu 6 puncte, urmata de Udinese si Panathinaikos cu cate 3 puncte. Bremen are 0 puncte.

In grupa D
, Lille si Villarreal au terminat nedecis partida directa. Scor 0-0.

Manchester United a avut un meci destul de greu in fata celor de la Benfica. Nistelrooy a marcat golul victoriei in minutul 85. Celelalte goluri au fost marcate de Giggs in minutul 39 si Simao in minutul 59.

Dupa aceasta etapa, Manchester a reusit sa treaca la sefia grupei, adunand 4 puncte. Locul doi este ocupat de Benfica, urmata de Villareal cu 2 puncte, respectiv Lille cu 1 punct.