Rezultate meritorii la Europenele de powerlifting

De C. Onaca
Delegaţia României a reuşit cel mai bun rezultat la Campionatele Europene de powerlifting din Ucraina. Din lotul tricolorilor au făcut parte şi trei timişoreni legitimaţi la CS Caza Powerlifting, care cu această ocazie au stabilit mai multe noi recorduri naţionale.

Un loc patru şi două locuri cinci pentru România la Campionatele Europene de powerlifting de la Mariupol înseamnă cele mai bune rezultate înregistrate de lotul naţional la o competiţie internaţională. La aceste performanţe au fost părtaşi şi trei sportivi timişoreni ce activează la CS Caza Powerlifting.

Cel mai aproape de medalie a fost multiplul campion naţional Sorin Cazacu, care a ocupat locul 5 la categoria 120 kilograme. „Am stabilit un nou record naţional la genoflexiuni cu 370 kg. Reuşisem şi o ridicare cu 405 kg dar nu a fost validată că trebuia să mă las mai jos cu 4-5 cm. Ar fi fost prima medalie pentru România, medalia de argint”, a declarat sportivul timişorean care la împins culcat a avut al zecelea rezultat cu 240 kg, la îndreptări a avuit al 12-lea rezultat cu 270 kg, iar la general s-a clasat pe locul 9 cu 880 kilograme, de asemenea nou record naţional.

Colegii acestuia de club s-au descurcat aproape la fel de bine la Mariupol. Fostul înotător Revesz Levente a obţinut patru locuri 10 şi un record naţional în limitele categoriei 83 kg. La +120 kg, Silviu Popşa s-a clasat pe locul 7 în două rânduri şi pe locul 10 în alte două rânduri, stabilind totodată şi trei recorduri naţionale.

Din lotul tricolor a mai făcut parte şi secretearul federaţiei de profil, Ovidiu Pânăzan, care a reuşit un excelent loc 4 la categoria 83 kilograme.

Pentru CS Caza Powerlifting Timişoara urmează în 26-27 mai Campionatul Naţional de juniori şi tineret de la Râmnicu Valcea, unde clubul va avea doi reprezentanţi, pe Alexandru Cazacu şi Darco Marcov. Pentru cei doi sportivi va fi ultima repetiţie generală înaintea prezenţei la Europenele juniorilor din Danemarca, 5-9 iunie.