Ripensia a fost infranta si in deplasarea de la codasa Miroslava

De Marcel Hoster
© Foto: Cornel Putan
Nici măcar venirea la echipă a lui Radu Suciu nu a reuşit să aducă victoria mult căutată pentru Ripensia Timişoara. Vineri, echipa a suferit o nouă înfrângere, de această dată la Ştiinţa Miroslava.

Cei de la Miroslava au învins Ripensia cu 3 – 0, chiar dacă poziţia din clasament nu le promitea un succes atât de categoric. Meciul a fost dominat de gazde. La scurt timp după debutul partidei, Ripensia a rămas cu un om mai puţin, Toma fiind eliminat pentru un fault din calitate de ultim apărător.

Golul cu numărul 1, al cărui autor a fost Bucur, a venit în minutul 25. La pauză, gazdele aveau avantajul minim de un gol. Golul doi s-a marcat în minutul 55 – Miroslava a înscris prin Nemţeanu-, la o fază la care acesta a scăpat singur cu portarul timişorean. Scorul final avea să fie stabilit în minutul 66, atunci când Viorică a înscris pentru victoria echipei sale.

Ripensia Timişoara e la a doua înfrângere consecutivă, după cea din etapa trecută, cu vecina de la ASU Politehnica, aceasta după ce echipa reuşise o serie de patru egaluri.