Rivalii Romaniei, in corzi

Intr-o seara in care nu s-a jucat nici o partida oficial in Grupa G, de calificare la Euro 2008, adversarele echipei noastre nationale, Bulgaria si Belarus, au suferit infrangeri in fata unor echipe mult mai modeste.

Olanda a smuls un egal Angliei, in ultimele patru minute de joc.

Pe Amsterdam Arena, Olanda a terminat la egalitate, 1-1, cu Anglia, intr-o partida in care englezii au condus jocul, reusind deschiderea scorului prin Rooney, in minutul 37. Cole a centrat de pe dreapta si atacantul lui Manchester United a pus latul in sase metri.

Fara mai multi titulari si cu veteranul Clarence Seedorf revenit in primul “11”, Olanda s-a chinuit in fata Albionului, egalarea venind tarziu, la o gafa a defensivei engleze. Corner de pe dreapta, Venegoor of Heselink prelungeste pentru Van der Vaart, care-l invinge pe Robinson cu un sut puternic din 9-10 metri.

Bulgaria lui Hristo Stoichkov a coborat cu picioarele pe pamant, fiind invinsa de reprezentativa Slovaciei cu scorul de 3-1. Mintal a deschis scorul dupa opt minute, iar Sapara (53) si Karhan (77) ducand scorul la 3-0. Pentru bulgari Kradjinov a reusit golul de onoare cu unsprezece minute inainte de final.

Intr-o alta partida de verificare, modesta nationala a Estoniei a trecut acasa cu 2-1 de Belarus, dubla lui Oper (17 si 66) aducand victoria pentru gazde. Oaspetii au egalat prin Hleb, din penalty, in minutul 63.