Romania, 6 din 6 cu Slovenia

Romania a invins fara probleme pe Slovenia, 2-0, miercuri seara la Timisoara. Golurile au fost marcate de Mutu si Contra, iar tricolorii au mai avut doua bare prin Goian si Marica pe fondul unei dominari clare.

Romania a inceput tare  meciul, reusind sa isi  creeze ocazii inca din  minutul 1. Mutu a scapat  singur la poarta slovena, a  incercat sutul, dar  Handanovic a fost pe minge  si a respins frumos in  lateral.

Acelasi Mutu a  ratat inca o ocazie mare un  minut mai tarziu, luftand  din 6 m centrarea buna a  ex-dinamovistului Florentin  Petre. Romania putea conduce cu 2-0 din primele secunde ale partidei…

Dupa acest inceput  furibund, partida a mai  scazut ca ritm, slovenii  reusind sa tempereze, ba  chiar sa ameninte in minutul   16 la prima faza fixa,  anulata cu usurinta de Mutu,  repliat bine in defensiva.

Minutul 29 aduce cea mai  mare ratare a primei reprize  in urma unui corner, Goian tintind transversala portii slovene.

Arbitrii nu ne-au ramas datori nici de aceasta data, privandu-ne de un om in plus in minutul 37, la faultul evident al lui Jokic la Zicu. Jokic avea deja un cartonas galben.

Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize am reusit deschiderea scorului prin lovitura lui Adrian Mutu, venita dintr-o centrare de pe partea dreapta. Ne puteam distanta la doua goluri diferenta, insa impreciziile lui Marica la finalizare au facut ca tabela sa indice la pauza Romania 1 Slovenia 0.

Tricolorii au inceput la fel  de bine si partea secunda,  dorind sa se distanteze  decisiv, precum in meciul tur.  Marica a fost autorul primei  ratari in minutul 51, dupa  ce Komac a amenintat cu  adevarat pentru prima data  poarta aparata de Lobont.

In  minutul 62, Marica a cazut  intr-un duel in careu cu  Morec, centralul a judecat  bine lasand jocul sa  continue.

In minutul 70,  Mutu a creat o faza superba  in marginea careului,  reusind sa dribleze doi  adversari, dupa care a  finalizat printr-un sut bun, dar  Handanovic s-a intins si a respins  in corner. Jucatorul  Fiorentinei a executat  inteligent in marginea  careului, acolo de unde  Contra a marcat un gol  superb, ridicand 2-0.

Finalul partidei a adus inca doua mari ratari ale varfului lui Sahtior, Ciprian Marica. Cu cinci minute inainte de fluierul final, Rat a pasat perfect in fata portii pentru Marica, dar acesta a sutat in  transversala, demarcat in careul mic.

In al treilea minut de prelungire, puteam face scor de forfait, insa am ratat din nou in urma unei incercari de trimitere a mingii printre picioarele lui Handanovic.

La meci au asistat aproximativ 21.000 de spectatori.

In momentul intrarii celor doua echipe pe teren, la tribuna a doua din folii de plastic s-a format steagul Romaniei.

Imnul Sloveniei a fost intonat de Desanca Lalici si Laza Cnejevici, iar cel al Romaniei, “Desteapta-te, romane!”, de tenorul Cristian Balasescu.

Publicul timisorean a reprosat FRF preturile mari ale biletelor pentru acest meci. Ei au afisat un banner cu mesajul “FRF, satra de tigani, vi se rupe de fani” si “Vreti doar bani”. De asemenea, s-a scandat “Lupescu esti o mizerie” si “Sandu esti o mizerie”, dar si alte trivialitati la adresa FRF si a presedintelui LPF, Dumitru Dragomir.

Inainte de meci, biletele la peluzele stadionului “Dan Paltinisanu” se vindeau la pretul oficial de 25 de lei, dupa ce cu o zi inaintea partidei se cereau 45 de lei pentru un tichet. Mai mult, un bilet la tribuna a doua, care a costat oficial 100 de lei, se vindea la speculanti cu 80 de lei.

Jucatorul sloven Dare Vrsici a fost aplaudat in momentul prezentarii echipelor, de la statia de amplificare a stadionului “Dan Paltinisanu” anuntandu-se ca el ar putea deveni jucatorul echipei Poli Timisoara. La fel de aplaudat a fost si Ianis Zicu, jucator legitimat la Internazionale Milano pe care presedintele de la Poli, Marian Iancu, a anuntat ca intentioneaza sa-l transfere, in timp ce mijlocasul Mihaita Plesan, legitimat la gruparea timisoreana, a fost huiduit.

Jucatorii Cosmin Contra, Paul Codrea si Cristian Chivu, originari din Banat, au fost cei mai aplaudati jucatori din nationala Romaniei.

La inceputul reprizei a doua, la peluza I s-au aprins cinci torte si s-a afisat un banner cu mesajul “Eroi nationali”.

La tribuna oficiala a stadionului “Dan Paltinisanu” au luat loc, printre altii, presedintele Traian Basescu, ministrul Transporturilor, Ludovic Orban, fostul impresar Ioan Becali, finantatorul FC Steaua, Gigi Becali, presedintele si vicepresedintele de la Poli Timisoara, Marian Iancu, respectiv Emil Rosianu, oficiali ai FRF si presedintele LPF, Dumitru Dragomir, politicieni locali, fostii internationali Gheorghe Hagi si Iosif Rotariu.

Romania ramane pe locul intai in grupa G, pozitie obtinuta dupa victoria din Slovenia, scor 2-1, cu 17 puncte, fiind urmata de Bulgaria, cu 15 puncte. Olanda, care nu a jucat nici sambata, nici miercuri, este pe locul trei, cu 14 puncte din sase jocuri, unul mai putin decat romanii si bulgarii.

Romania: 1. Lobont – 2. Contra, 4. Tamas, 19. D. Goian, 3. Rat – 7. Fl. Petre (16. Nicolita ’75), 5. Chivu, 6. Codrea (17. Plesan ’79) – 8. Zicu (11. Rosu ’60) – 9. Marica, 10. Mutu. Antrenor: Victor Piturca.

Slovenia: 1. S. Handanovici – 20. Ilici, 4. Mavrici, 6. Morec, 15. Jokici (3. Filekovici ’84) – 11. Komac, 13. Vrsici, 16. Zlogar (7. Sukalo ’77), 10. Ceh – 19. Birsa (9. Novakovici ’54), 17. Lavrici. Antrenor: Matjaz Kek.

Cartonase galbene: Contra ’27, Tamas ’61 / Jokici ’17, Mavrici ’23, Vrsici ’47, Ilici ’82, Novakovici ’88.

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Israel, condusa la centru de Alon Yefet, ajutat la cele doua linii de asistentii Shmuel Shteif si Danny Krassikow. Al patrulea oficial a fost Haim Jakov.

Delegatul UEFA la acest meci a fost georgianul David Petriasvili, iar observator pentru arbitri a fost Jozef Marko, din Slovacia.