Romania a invins Turcia cu maturitate

Romania a invins fara probleme echipa Turciei, 2-0, intr-o partida amicala jucata miercuri seara la Bucuresti. Marica a dat ambele pase de gol pentru Dica si respectiv Mutu. Turcii au avut o singura ocazie de gol, in primele minute, cand au lovit bara.

Golurile echipei Romaniei au fost marcate de Nicolae Dica ’62 si Mutu ’71.

In minutul 5, Turcia a trecut pe langa deschiderea scorului, Arda lovind transversala portii lui Bogdan Lobont cu un sut de la aproximativ 22 de metri.

Nicolae Dica a inscris pentru Romania in minutul 62. Ciprian Marica a patruns in careu pe partea dreapta, a pasat in fata portii, iar Dica, nemarcat, a inscris cu latul, de la patru metri, pentru 1-0.

Adrian Mutu a ridicat scorul la 2-0 in minutul 71. Dorinel Munteanu l-a angajat pe Marica, acesta i-a pasat in careu lui Mutu, care a scapat din marcajul lui Volkan si a inscris cu un sut din cadere.

Suporterii echipelor Galatasaray si Fenerbahce prezenti pe stadionul National din Complexul Sportiv Lia Manoliu pentru a urmari partida amicala Romania-Turcia s-au ciocnit violent, numai interventia jandarmilor facand ca incidentele sa nu degenereze.

Urmatorul meci al nationalei Romaniei este programat la 8 septembrie, in deplasare, impotriva reprezentativei Belarusului, in grupa G a preliminariilor Euro-2008.

In momentul intonarii imnului Romaniei, mascota echipei nationale l-a tinut pe dupa gat pe atacantul Adrian Mutu. Jucatorul legitimat la Fiorentina a disputat, miercuri, meciul cu numarul 55 pentru reprezentativa Romaniei si a inscris golul numarul 25 sub tricolor.

La meci au asistat 10.000 de spectatori, tribunele fiind aproape goale. Cu 30 de minute inainte de startul partidei, in tribune erau doar cateva sute de persoane.

Reprezentativa Turciei a fost incurajata de aproximativ o mie de suporteri, care au urmarit partida de la tribuna I.

In ultimele minute ale partidei, din tribuna s-a auzit de mai multe ori un fluier imitand semnalul de meci incheiat si i-a derutat atat pe spectatori, cat si pe oficialii de langa banca de rezerve a Turciei.

Printre personalitatile prezente la meci s-au numarat presedintele clubului Poli Stiinta Timisoara, Marian Iancu, secretarul general al FC Rapid, Nicolae Manea, directorul executiv al FC Dinamo, Cristi Borcea, vicepresedintele CA al FC Steaua, Teia Sponte, tehnicianul Walter Zenga si fostul impresar Ioan Becali.

Romania: 1. Lobont – 18. P. Marin, 15. D. Goian, 5. Chivu (22. St. Radu ’63), 3. Rat – 11. Codrea (14. C. Lazar ’66), 6. Radoi (8. D. Munteanu ’46) – 7. Fl. Petre (16. Nicolita ’46), 20. N. Dica (21. Adr. Cristea ’79), 10. Mutu – 9. Marica (17. Cl. Niculescu ’82). Antrenor: Victor Piturca.

Turcia: 23. Serdar – 25. Sabri (10. Gokdeniz ’82), 4. Gokhan Zan, 19. Toraman, 3. Uzulmez (16. Volkan ’67) – 6. Mehmet Topuz (15. Hussein Gimsin ’72), 22. Hamit Altintop, 5. Emre (8. Nihat ’42), 14. Arda (11. Tumer ’46) – 17. Tuncay, 18. Gokhan Unal (21. Halil Altintop ’72). Antrenor: Fatih Terim.

Meciul a fost arbitrat la centru de germanul Markus Merk, ajutat la cele doua linii de compatriotii sai Matthias Anklam si Holger Henschel. Arbitru de rezerva a fost Alexandru Tudor.