România a pierdut incredibil în faţa Canadei

Melbourne – Cine ar fi anticipat oare un astfel de deznodământ în meciul de debut al naţionalei noastre de polo la CM din Australia?

Plecaţi cu gânduri mari la Melbourne, obiectivul declarat fiind chiar obţinerea unei medalii, poloiştii tricolori au fost aduşi cu picioarele pe pământ de modesta formaţie a Canadei, care ne-a învins cu 9-8 (1-2, 3-2, 3-3, 2-1). A fost un meci dramatic, pe care noi înşine ni l-am făcut greu.

Elevii selecţionerului Vlad Hagiu s-au apărat foarte slab şi au fost neinspiraţi în faza de atac, apropiindu-se cu multă greutate de poarta canadienilor.

Partida a debutat conform aştepărilor, Josep deschizând scorul pentru România. Canada a egalat, dar acelaşi Josep a marcat din nou, după care adversarii au ratat o lovitură de la 5 m, primul sfert încheindu-se cu avantaj minim pentru tricolori, scor 2-1. A fost de altfel singura repriză câştigată de băieţii noştri.

Al doilea sfert a început rău pentru noi, cu o nouă lovitură de pedeapsă pentru Canada, de data aceasta transformată, precedată de eliminarea definitivă a lui George Georgescu. Au urmat câteva minute de coşmar pentru portarul nostru, Nenciu, canadienii marcând alte două goluri. Era 2-4, un scor la care nimeni nu se gândea şi gluma începea să se îngroaşe. Josep şi Andrei au egalat însă până la pauză, scorul după primele două sferturi fiind egal, 4-4.

Pauza n-a fost deloc un sfetnic bun pentru tricolori, care au practicat acelaşi joc haotic şi lipsit de orizont. Cosmin Radu a adus România în avantaj, scor 5-4, dar Canada a marcat din nou trei goluri consecutive, scorul devenind 5-7.

Din nou alergăm după egalare, pe care o obţinem la finele sfertului al treilea, prin golurile lui Buşilă şi Radu, scor 7-7. Totul urma să se decidă în ultimul sfert. Din nefericire, a fost un sfert extrem de slab pentru elevii lui Hagiu, care n-au reuşit să se „trezească” la timp.

Canada a ratat din nou o lovitură de la 5 m, după care Kádár a înscris pentru 8-7. Nu reuşim însă să profităm de momentul favorabil, canadienii marcând două goluri. La 8-9, tricolorii au suficient timp, 1 minut şi 30 de secunde, pentru egalare.

Atacăm poarta adversarilor, dar ca într-un coşmar, nu reuşim să înscriem şi meciul se termină cu una din primele surprize ale competiţiei. În următorul său meci din grupa D, România va întâlni Noua Zeelandă.