Romania, cu un pas in semifinale

Romania a invins luni seara Brazilia cu 35-33 si mai are nevoie doar de o victorie din urmatoarele doua partide pentru a se califica in semifinalele Campionatului Mondial de Handbal feminin, Rusia 2005.

Ucraina si Danemarca au facut numai egal, luni seara, ceea ce ne avantajeaza enorm si ne plaseaza pe locul 1 in grupa semifinala!

Marti, Romania intalneste Germania, de la ora 16, un meci pe care daca il castigam ne calificam in semifinale.

Victoria cu Brazilia plaseaza Romania pe locul 1 in grupa sa semifinala, dupa ce Danemarca a terminat cu Ucraina 28-28.

Echipa feminina de handbal a Romaniei isi continua marsul triumfal catre semifinalele Campionatului Mondial de la Sankt Petersburg (Rusia). Jucatoarele tricolore au obtinut aseara a sasea victorie consecutiva, din tot atatea partide, invingand greu selectionata Braziliei, scor 35-33 (17-15).

Doar Romania si Rusia, tara-gazda, si-au pastrat pana acum invincibilitatea.

Inceputul partidei a fost dominat de masivele jucatoare din Tara Cafelei, considerate ‘cenusaresele’ Grupei a II-a semifinale.

Intimidate parca de jocul agresiv si apararea avansata a sud-americancelor, elevele vulcanicului antrenor Gheorghe Tadici au reusit un singur gol in primele sapte minute, fiind conduse la un moment dat cu 5-1 de cea mai buna echipa nationala de handbal de pe continentul american.

In cele din urma, tricolorele au gasit antidotul pentru jocul ‘sufocant’ al braziliencelor, printre care se numara si cateva campioane mondiale la handbal pe plaja. Romania a restabilit egalitatea in minutul 18 si a incheiat prima repriza in avantaj, iar dupa pauza s-a dezlantuit.

Desi n-au evoluat stralucit, romancele au reusit sa se impuna gratie fortei colective, in fata unei echipe care n-a lipsit de la niciun Mondial in ultimul deceniu. Cea mai buna performanta a echipei sud-americane este un loc 12, obtinut in 2001. Tot atunci, Romania a inregistrat cea mai slaba clasare din istorie, pozitia a 17-a.

La un pas de semifinalele Mondialelor

Pentru a fi sigura de unul dintre primele doua locuri in grupa si, implicit, de accederea in careul de asi la Mondialele de la Sankt Petersburg, Romania ar trebui sa obtina trei puncte in urmatoarele doua meciuri.

Elevele lui Tadici se bat, pentru semifinale, cu Germania (astazi, de la ora 16.00, in direct pe TVR 2) si cu Danemarca (joi, de la ora 20.00, in direct, tot pe TVR 2), marile rivale din grupa a doua. Totusi, in functie de jocul rezultatelor, tricolorele s-ar putea califica si daca inving astazi Germania.

‘Desi ne-ar fi suficiente opt puncte pentru a ne califica in semifinale, noi vrem sa castigam toate meciurile. Asta, si pentru a evita o posibila confruntare, in semifinale, cu Rusia’, a declarat Tadici, ingrijorat de faptul ca arbitrii imping de la spate nationala tarii-gazda, marea favorita la titlu. De altfel, in cealalta grupa semifinala, Rusia si Ungaria par sa se fi desprins deja.