România, evoluţii bune la Liga Mondială

NOVI SAD - Reprezentativa de polo a României a debutat cu dreptul în ediţia din acest an a Ligii Mondiale, reuşind să învingă Rusia cu scorul de 10-6.

În celălalt meci al grupei de la Novi Sad, Serbia a dispus de Spania cu acelaşi scor, 10-6. Poloiştii tricolori se află la a şaptea victorie consecutivă în ultimii patru ani în faţa Rusiei. Prin acest succes, antrenorul Cornel Rusu şi-a început în mod fericit mandatul la echipa naţională. Rusia a jucat mai bine în primele două sferturi, conducând la pauză cu 4-2. Echipa României a avut un al treilea sfert de excepţie, câştigat cu 5-0! În ultimul sfert, la scorul de 7-4, poloiştii tricolori au mai punctat de două ori, scorul devenind 9-4 şi meciul era practic jucat. Partida s-a încheiat cu 10-6, după o prestaţie bună a elevilor lui Cornel Rusu. Principalul nostru marcator a fost centrul Cosmin Radu, cu patru goluri marcate.
În cel de-al doilea său meci la Novi Sad, România a pierdut în faţa Serbiei, scor 9-11. În ciuda eşecului, tricolorii au făcut un meci bun, scorul înaintea ultimului sfert fiind egal. Golgeterul nostru în această partidă a fost Edi Andrei, cu patru goluri. Rusia a furnizat o surpriză în această etapă, reuşind să învingă Spania cu 9-6. Ieri seară, în cadrul ultimei etape, au avut loc partidele Spania – România şi Serbia – Rusia. După turneul de la Novi Sad, poloiştii tricolori vor pleca la Bucureşti, pentru a se antrena la Bazinul Dinamo, în aer liber. A doua etapă a Ligii Mondiale are loc la finele săptămânii, la Portugalete (Spania), jocurile având loc în bazin în aer liber.