Romania invinge Spania cu 1-0

5Comentarii
CADIZ – Reprezentativa tricolora a trecut cu 1-0 de Spania, intr-o partida jucata la Cadiz, unicul gol al intalnirii fiind reusit de Marica (58), dupa o actiune personala de toata frumusetea.

De notat, evolutia de exceptie a portarului Daniel Coman, care a salvat poarta tricolora de cinci ori in prima repriza.

Cu Niculescu, Marica si Niculae in avanposturi, Romania nu a pus prea multe probleme Spaniei in prima repriza, Niculae fiind aproape de o interventie in careul iberic (5), la singura faza periculoasa a noastra in prima jumatate de ora.

Ibericii s-au asezat treptat in jumatatea noastra, Silva punandu-l pentru prima data la incercare pe Coman (13).

Dupa alte zece minute de presiune sterila in jumatatea noastra, gazdele au mai tras un “cartus”, golgeterul Valenciei, David Villa, sutand periculos de la 25 de metri. Coman din nou la post.

La una dintre putinele actiuni ofensive ale echipei noastre, Cocis se descurca bine pe dreapta, centreaza in careu pentru Marica, varful nostru reluand defectuos pe langa poarta.

Ocaziile au continuat sa curga la poarta lui Coman, Chivu intervenind foarte bine in fata lui Villa (33), dupa care Coman a retinu lovitura de cap a lui Morientes (35).

Coman a mai retinut o data in fata lui Silva (40), pentru ca finalul primei parti sa le apartina tricolorilor. Mai intai a fost centarea lui Petre Marin pentru Niculescu, care a reluat slab pe langa poarta din sase metri (42), pentru ca in minutul 44 Marica sa iroseasca cea mai mare ocazie a primei reprize, scapat singur cu Casillas.

In partea a doua Piturca l-a trimis in teren pe Rosu in locul lui Maldarasanu si jocul echipei noastre a capatat mai multa consistenta la mijlocul terenului. Jucatorul de la Recreativo de Huelva a creat prima actiune periculoasa a partii reprizei secunde, sutand putin pe langa poarta din afara careului (46), ca o prefata la golul lui Marica de peste 13 minute.

Atacantul lui Sahtior a preluat un balon la 30 de metri de poarta iberica, a patruns frumos si l-a invins pe “galacticul” Casillas cu un sut in diagonala de la 16 metri.

Spaniolii au replicat imediat prin Villa (61), care a sutat de putin peste poarta din lovitura libera, pentru ca patru minute mai tarziu Coman sa intervina senzational la sutul lui Silva din sase metri.

Ultima actiune a partidei l-a avut in prim-plan pe capitanul nostru, Cristi Chivu, acesta punandu-l la grea incercare pe Casillas din lovitura libera (74).

Romania a castigat meritat o partida in care s-a aparat exact, avand in portarul Daniel Coman un adevarat inger pazitor. Dupa aceasta evolutie a tricolorilor, Euro 2008 parca nu mai pare un vis atat de indepartat!

Este demn de remarcat că acest succes este primul al lui Victor Piţurcă, în meciurile amicale susţinute în deplasare.

Acesta a fost ultimul joc al echipei noastre naţionale în 2006, România urmând să debuteze în 2007 cu un amical în luna februarie sau cu o participare la turneul din Cipru.

Primul joc oficial al României în 2007 va avea oc pe 24 martie, cu Olanda, în deplasare, în preliminariile EURO 2008.

Spania – România 0-1 (0-0)

A marcat: Ciprian Marica (60).

Cadiz, Stadion “Ramón de Carranza”: 15.000 spectatori.

Arbitru: Domenico Messina (Italia).

Cartonaşe galbene: P. Marin (61), Ángel David López (72), Dică (90+4).

Statistica partidei: posesia mingii: 59%-41%; şuturi: 14-9 (pe poartă: 6-4); ofsaiduri: 0-1; faulturi: 10-11; cornere: 7-2.

Au evoluat echipele:

Spania: 1. Iker Casillas (căpitan) – 18. Ángel David López (4. Sergio Ramos, 74), 20. “Juanito” Gutiérrez, 2. Javi Navarro, 3. Antonio López – 11. Miguel Angel Angulo, 8. Cesc Fábregas (19. Marcos Senna, 46), 14. Xabi Alonso (16. Borja Oubińa, 46), 21. David Silva – 7. David Villa, 10. Fernando Morientes. Antrenor: Luis Aragonés.

Rezerve neutilizate: 23. José Manuel Reina – 5. Alberto Lopo, 15. Joan Capdevila.

România: 1. Dănuţ Coman – 18. Petre Marin, 4. Gabriel Tamaş (15. Dorin Goian, 87), 5. Cristian Chivu (căpitan; 16. Sorin Ghionea, 87), 3. Răzvan Raţ (22. Radu Ştefan, 89) – 17. Marius Măldărăşanu (11. Laurenţiu Roşu, 46), 8. Ovidiu Petre, 13. Răzvan Cociş – 19. Claudiu Niculescu (20. Mugurel Buga, 46), 9. Ciprian Marica, 21. Daniel Niculae (10. Nicolae Dică, 75). Antrenor: Victor Piţurcă.

Rezerve neutilizate: 12. Marius Popa – 2. Valentin Bădoi.
Onlinesport: Dumitru Stircu