România s-a calificat la baraj

6Comentarii
Nationala de handbal a obtinut a cincea victorie, nemaiputând pierde primul loc din grupã. Reprezentativa României a reusit sã depãseascã faza grupelor din cadrul preliminariilor CM 2007, asigurându-si prezenta la barajul din play-off, în urma celor cinci victorii consecutive înregistrate în Grupa a IV-a.

Handbalistii tricolori au învins joi searã Lituania, cu scorul de 26-24 (15-16), dupã un meci de mare luptã, nerecomandat cardiacilor. În urma acestui succes, România nu mai poate pierde primul loc în Grupa a IV-a, iar deplasarea de la Vilnius a devenit un simplu voiaj de plãcere. Publicul orãdean, prezent în numãr record la Sala Sporturilor „Antonio Alexe”, si-a adus din nou un aport consistent la succesul tricolorilor, încurajându-i cu frenezie chiar si în momentele grele de joc, când erau condusi.

Primã reprizã dificilã

Victoria de acasã cu Lituania s-a conturat dupã ceva emotii, oaspetii oferind o replicã extrem de viguroasã. România a deschis scorul prin Pârâianu, apoi ambele echipe au mers „cap la cap” în primele zece minute, scoruri 2-1 (‘5), 4-3 (‘9). A urmat un sfert de orã de derutã pentru nationala noastrã, în care oaspetii au preluat initiativa pe tabela de marcaj, scoruri 5-7 (’12), 7-9 (’17), 8-11 (’19).

Inexactitãtile din jocul de atac, precum si fragilitatea din defensiva noastrã, au fãcut ca avantajul lituanienilor sã creascã îngrijorãtor, scorul în favoarea luând proportii, 9-14 (’24) si 10-15 (’25). Din fericire, ultimele cinci minute ale primei reprize au consemnat „trezirea” tricolorilor. Stavrositu si Ionut Georgescu înscriu în inferioritate numericã, scor 12-15 (’28), iar Timofte si Petrea semneazã ultimele douã goluri ale primului mitan, care se încheie totusi în avantajul oaspetilor, scor 15-16.

Stãnescu, magnific

Repriza secundã a arãtat o altã fatã a echipei noastre, decisã sã întoarcã soarta partidei. Tricolorii au excelat în jocul defensiv, iar portarul Rudi Stãnescu a strãlucit din nou, fiind un adevãrat „înger pãzitor” pentru buturile noastre. Lituania a mai condus doar de douã ori, scoruri, scor 16-17 (’34) si 20-21 (’44), dupã care gazdele au preluat definitiv initiativa. Echipa noastrã nu a putut însã sã se desprindã decisiv, jocul fiind extrem de tensionat pânã în final.

A fost repriza lui Stãnescu si Stavrositu. Primul a avut interventii miraculoase, care i-au descurajat pe lituanieni, iar al doilea a reusit goluri importante, în momente în care interii nostri nu reuseau sã pericliteze poarta adversã. Nicolae a înscris trei goluri de efect în ultimele minute, consfintind victoria meritatã a tricilorilor, scor 26-24.