Romario a inscris golul 1000 din penalty

BRAZILIA – Brazilianul Romario a reusit sa inscrie in sfarsit golul cu numarul 1000 din cariera sa, in victoria, scor 3-1, pe care Vasco Da Gama a obtinut-o impotriva lui Sport Recife.

Atacantul in varsta de 41 de ani a transformat un penalty in minutul 48, trecandu-si astfel in palmares golul cu numarul 1000, dupa calculele sale.

Dupa ce a marcat golul, zeci de cameramani, reporteri si fotografi au patruns pe teren pentru a-l intervieva pe Romario si pentru a afla o reactie la cald. Meciul a fost intrerupt timp de 15 minute, pentru ca puhoiul de jurnalisti sa fie evacuati de pe suprafata de joc.

“Dedic acest gol familiei mele si copilului meu. Chiar sunt foarte emotionat, e un moment extraordinar in viata mea”, a declarat Romario imediat dupa marcarea golului.

Romario s-a chinuit aproape doua luni pentru a marca golul cu numarul o mie, ultimul gol al sau fiind marcat pe 25 martie, in victoria, scor 3-0, cu Flamengo.

O mare parte din golurile lui Romario sunt controversate. Pe site-ul clubului Vasco da Gama au aparut in urma cu o luna niste statistici care se refereau la golurile inscrise de Romario. Aceste statistici au fost destul de controversate, deoarece multe goluri erau inscrise in meciuri amicale si chiar la antrenament.

Doua goluri au fost marcate in 2004, la un meci festiv disputat intre echipa Braziliei din 1994 si alti fotbalisti retrasi din activitate. Pe site-ul clubului brazilian mai sunt trecute si goluri din alte partide de acelasi gen, dar si din partide care au fost anulate.