Romario, la golul 999

BRAZILIA – Romario a inscris duminica noapte pentru Vasco da Gama golul cu numarul 999 din cariera, dupa calculele sale. Romario a declarat nu cu mult timp in urma ca se va retrage cand va marca golul cu numarul 1000.

Fotbalistul in varsta de 41 de ani, a marcat in minutul 79, golul doi al echipei sale in victoria cu 3-0 impotriva lui Flamengo. Celelalte goluri ale partidei au fost marcate de Amaral, in minutul 41, si de Abedi, in minutul 49. Romario putea inscrie golul cu numarul 1000 in minutul 87, cand a ramas singur cu portarul Bruno, dar fostul campion mondial a ratat, tragand exact in picirul portarului. Meciul a inceput cu o intarziere de 10 minute, datorata numarului mare de reporteri intrati pe teren pentru a-i lua interviu lui Romario.

Goluri controversate

Pe site-ul clubului Vasco da Gama au aparut in urma cu o luna niste statistici ce se refereau la golurile inscrise de Romario. Aceste statistici au fost destul de controversate, deoarece multe goluri erau inscrise in meciuri amicale, si chiar la antrenament. Doua goluri au fost marcate in 2004, la un meci festiv disputat intre echipa Braziliei din 1994 si alti fotbalisti retrasi din activitate. Pe site-ul clubului brazilian mai sunt trecute si goluri din alte partide de acelasi gen, dar si din partide care au fost anulate.

Il copiaza pe Pele

Romario vrea sa inscrie golul cu numarul 1000 pe stadionul Maracana, la fel ca si Pele. Vasco da Gama va intalni etapa viitoare modesta formatie Americano, iar Romario vrea sa vorbeasca cu presedintele lor, Eurico Miranda, pentru a muta jocul pe Maracana. Lui Romario i-a parut rau ca nu a reusit golul cu numarul 1000 inca din partida cu Flamengo si spera ca va marca data viitoare. “Din pacate am inscris doar o data, asa ca trebuie sa astept pana data viitoare. As vrea sa inscriu pe Maracana, dar daca o voi face in alta parte, asta-i viata. Voi intra in istorie oriunde as inscrie”, a declarat Romario la sfarsitul meciului.

Fanii il sustin

Chiar daca este evident pentru toata lumea ca Romario a inscris mult mai putine goluri, fanii clubului Vasco da Gama il sustin pe fotbalistul brazilian si au afisat bannere de sustinere la partida castigata cu Flamengo.