Ronaldinho invinge de unul singur pe Santander

SPANIA – Starul brazilian si-a regasit forma care l-a facut celebru si a castigat de unul singur jocul cu Racing Santander, aducand trei puncte pretioase pentru Barcelona in economia luptei pentru titlu.

Cu doua goluri marcate in partea secunda, Ronaldinho ajunge la cota 15 reusite in acest sezon de Primera, in timp ce Barcelona s-a distanta la trei lungimi de Sevilla.

Elevii lui Frank Rijkaard au dominat clar disputa cu Racing Santander, singura mare ocazie a oaspetilor consumandu-se in prima parte, cand Victor Valdes a aparat un penalty executat de Gray. Singurele ocazii ale gazdelor in primele 45 de minute au purtat semantura lui Ronaldinho, Deco si Iniesta, oaspetii scapand de fiecare data cu fata curata, fie gratie sansei, fie datorita interventiilor de senzatie ale portarului Calatayud.

Gazdele s-au asezata in jumatatea adversa inca din primele minute ale partii secunde, Ronaldinho sutand putin peste poarta oaspetilor, la doua minute de la reluare. In minutul 51, decarul catalanilor nu a mai gresit tinta si a deschis scorul in urma unei executii superbe dintr-o lovitura libera de la 20 de metri. Iuresul catalan a continuat si peste alte opt minute Deco l-a gasit ideal pe Iniesta la marginea careului, dar acesta nu a gasit spatiul portii din pozitie ideala, fiind schimbat la faza imediat urmatoare cu Giuly.

In minutul 67 Ronaldinho a iesit din nou la rampa inscriind pentru 2-0, cu o lovitura de cap din sase metri. La serviciu s-a aflat acelasi Deco, imbatabil in jocul de la centrul terenului. Pentru Ronaldinho a fost al 15-lea gol stagional in campinat si doar al treilea reusit cu capul. Messi a intrat in locul lui Saviola (68) si catalanii au inceput spectacolul, cu Santander in rol de partener de antrenament.

Calatayud a limitat scorul in minutul 72, intervenind in doua randuri providential la suturile lui Giuly si Ronaldinho, dupa care decarul brazilian a fost oprit de bara (80), in urma unei incursiuni impetuoase pe partea stanga. Ultima ocazie a meciului s-a consumat in chiar ultimul din cele doua minute de prelungiri dictate de centralul Mejuto Gonzalez, Giuly reluand incredibil din trei metri peste poarta. In urma acestui succes Barcelona isi consolideaza prima pozitie in La Liga, avand trei puncte in fata Sevillei si cinci in fata marii rivale de la Real Madrid. Pe patru se afla Valencia, cu 39 de puncte, “liliecii” urmand sa primeasca etapa viitoare chiar vizita Barcelonei in socul rundei.