S-a încheiat turneul de tenis Memorialul Elena Jecu

ORADEA – Cea de-a IX-a ediţie a turneului de tenis Memorialul Elena Jecu a reunit la start circa 65 de tenismeni din mai multe oraşe ale ţării. Concursul s-a disputat pe bazele orădene CS Voinţa şi Ten Mar.

ompetiţia a fost organizată de CS de Şah Tenis „Speranţa”, CS Voinţa şi Primăria Municipiului Oradea. Memorialul se dispută anual ca un omagiu adus celei care fost multipla campioană naţională de tenis Elena Jecu (1958-1996), din Oradea, componentă a loturilor naţionale de senioare şi junioare, câştigătoare a mai multor turnee naţionale. A activat la clubul Sănătatea Oradea.
Rezultate înregistrate:
categoria 12 ani, finala: Gabriel Cireap – Roxana Pârvan 6-1, 6-3. Locurile III: Nemes Nimrod şi Florian Zach (toţi din Oradea)
categoria open, finala: Nemes József (CS Voinţa) – Florin Remeş (Bistriţa) 6-3, 6-4. Locurile III: Marin Bota (Beiuş), Cristian Maghiar (Râmnicu Vâlcea)
categoria 35 ani, finala: Marcel Moş (Ten Mar Oradea) – Florin Lohan (Negreşti) 6-2, 6-2. Locurile III: Nicuşor Vaşadi, Tiberiu Erdős (ambii din Oradea)
categoria 40 ani, finala: Marcel Moş (Oradea) – Lucian Faur (Oradea) 6-3, 6-3. Locurile III: Florin Lohan (Negreşti), Gabriel Stanciu (Bistriţa)
categoria 50 ani, finala: Ovidiu Popovici (Oradea) – Traian Miclea (Oradea) 6-3, 6-2. Locurile III: Marcel Andrei, Gabriel Stanciu (ambii din Bistriţa)
categoria 55 ani, finala: Traian Miclea (Oradea) – Marian Boboia (Oradea) 6-0, 6-4. Locurile III: Molnár János (Oradea), Gabriel Suciu (Suplacu de Barcău)
categoria dublu 35 ani, finala: Marcel Moş (Oradea), Florin Lohan (Bistriţa) – Nicuşor Vaşadi, Vasile Fotache (ambii Oradea) 6-2, 6-1
Merită subliniată performanţa lui Nemes József, în vârstă de numai 12 ani, care s-a impus la categoria open. De asemenea, Marcel Moş a câştigat la trei categorii, 35 ani simplu şi dublu, respectiv 40 de ani, iar Traian Miclea s-a impus la 55 ani şi a disputat finala categoriei 50 ani.
Concursul a fost dotat cu premii în valoare de 2.500 RON. Sportivii clasaţi pe podium au fost recompensaţi cu diplome, cupe şi premii în numerar.