S-au apărat, dar n-au rezistat

11Comentarii
CLUJ-Napoca – Tactica ultradefensivă adoptată de tehnicienii orădeni nu şi-a arătat roadele de data aceasta şi, chiar dacă a câştigat chinuit, U Cluj s-a impus cu scorul de 1-0.

Gazdele, conştiente de faptul că FC Bihor merge la Cluj cu gândul să nu ia gol, s-au aruncat în atac încă din primul minut şi finalizează majoritatea fazelor de atac pe care le au, însă şuturile atacanţilor clujeni trec pe lângă poartă sau sunt blocate de apărarea oaspete.

Cantonaţi în apărare

Chiar dacă dominarea clujenilor este fragilă, FC Bihor trăieşte riscant, deoarece la acest nivel oricând se poate greşi. Cu tactica imprimată pentru partidele din deplasare, FC Bihor nu contează prea mult în atac, şi astfel prima fază mai acătări s-a produs de-abia în minutul 39, când Achim a şutat de la distanţă, însă şutul său a fost blocat de coreeanul Kim.

Pauza nu aduce nimic nou în jocul orădenilor. Aceeaşi tactică ultra-defensivă, aceleaşi angajări lungi către atacanţii noştri sortite însă eşecului. Ghinionul clujenilor ia sfârşit în primele minute după reluarea jocului, Alin Savu speculează din plin centrarea lui Ghindaru şi înscrie din şase metri, fără vreo şansă pentru portarul Curiman. Zarurile fiind aruncate, bihorenii încearcă să iasă la joc, însă e foarte greu să încerci să ataci cu succes după ce timp de 50 de minute nu ai făcut altceva decât să te aperi.

Doar şuturi de la distanţă

Singurele momente în care oaspeţii au pus în pericol poarta apărată de Moldovan au fost atunci când fotbaliştii bihoreni s-au încumetat să şuteze de la distanţă. Astfel, după ce în prima repriză Achim l-a testat pe Moldovan cu un şut de la distanţă, a venit rândul lui Foro să-şi încerce norocul cu o execuţie asemănătoare, însă portarul clujean a fost la post. Până la final, la cârma jocului tot clujenii s-au aflat, aceştia întrecându-se în ratări. Nici măcar intrarea lui Siminic, cu 15 minute înainte de final, nu a avut vreun efect. Ameninţările puerile de la poarta clujeană s-au încheiat cu un alt şut de la distanţă, trimis de această dată de Sighiartău, puţin pe lângă vinclul porţii lui Moldovan.

FC Bihor pierde în mod aşteptat cu liderul Ligii a II-a, însă meciurile care obligatoriu trebuie câştigate sunt cele cu echipele din subsolul clasamentului. Totuşi, roş-albaştrii trebuie undeva să recupereze punctele pierdute pe teren propriu şi înfrângerile suferite în faţa contracandidatelor la retrogradare.